Sport a alergia

Wysiłek fizyczny może być nie tylko czynnikiem wyzwalającym napady duszności u osób chorych, ale długotrwały wyczynowy trening może być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju choroby.

Astmatycy, u których wysiłek fizyczny powoduje duszność, raczej same unikają ekstremalnych wysiłków.

W rozwoju skurczu oskrzeli, poza niską temperaturą i wilgotnością powietrza, ważną rolę odgrywają też inne czynniki środowiskowe i tak –

  • skaza atopowa zwiększa ryzyko wystąpienia duszności powysiłkowej;
  • u 40% chorych na ANN czyli alergiczny nieżyt nosa występuje powysiłkowy skurcz oskrzeli.
  • wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu prowadzi u osób obciążonych atopią do wystąpienia objawów w drogach oddechowych;

Uważaj na sporty halowe

Narażenie na roztocza kurzu domowego i zarodniki grzybów pleśniowych w sportach halowych prowadzi u alergików do duszności. Napady duszności miały miejsce u osób trenujących w hali, w której wcześniej odbywała się wystawa zwierząt.

U chorych na przewlekły alergiczny nieżyt nosa nawet 8-krotnie zwiększa się ryzyko rozwoju astmy
oraz częstość występowania napadów duszności – przez pyłek roślin, roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych, sierść zwierząt.

Pływacy

Sport a alergiaSą narażeni na środki dezynfekujące zawarte w wodzie (np. związki chloru), skarżą się na powysiłkowe duszności, odczuwają nadreaktywność oskrzelową adekwatnie do stężenia związków chloru.

U biegaczy, piłkarzy, tenisistów i kolarzy w sezonie pylenia roślin wzrasta nieswoista reaktywność oskrzelowa, a nierzadko dolegliwości pojawiają się u nich jedynie latem.

Chcąc więc zapewnić zawodnikom wyczynowe uprawianie sportu, do wysiłku fizycznego chorych na astmę należy podejść z rozwagą, pamiętając, jak istotne jest prowadzanie treningów w odpowiednich warunkach. Ćwiczenia fizyczne należy rozpoczynać jedynie w stabilnym okresie choroby, kiedy jest ona dobrze kontrolowana – wtedy leczenie astmatyków jest skuteczne.

Źródło – XI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa ALERGIA ASTMA IMMUNOLOGIA KLINICZNA ŁÓDŹ 2011 / Sport, physical exercise, allergy – R. Gawlik