Skąd się bierze alergiczne zapalenie zatok?

Objawy alergicznego zapalenia zatok można łatwo pomylić ze zwykłym, wywołanym wirusami czy bakteriami. W obu przypadkach pojawia się ból, gorączka, śluzowa lub ropna wydzielina (która może ściekać do gardła), uczucie obrzęku twarzy. To, co je różni, to przyczyny tego stanu rzeczy.

Kto jest najbardziej narażony na alergiczne zapalenie zatok?

Alergiczne zapalenie zatok, jak sama nazwa wskazuje, spowodowane jest reakcją alergiczną, którą wywołują najczęściej pyłki roślin. W okresie pylenia jesteśmy szczegolnie narażeni na kontakt z nieporządanymi substancjami, dlatego raczej należy unikać spacerów po lesie i łące – nawet, jeśli przyjmujemy lekarstwa. Długotrwała ekspozycja na pyłki zwiększa ryzyko wystąpienia AZZ.

Inną przyczyną wystąpienia alergicznego zapalenia zatok może być nietolerancja na aspirynę, lub inne leki przeciwzapalne. Najczęstszym błędem, który jest popełniany w tym przypadku, jest podawanie kolejnych dawek leków, które mogą być skuteczne w zwalczaniu zwykłego zapalenia zatok. Jeśli po zażyciu aspiryny obserwujemy nagłe pogorszenie się stanu zdrowia, należy niezwłocznie zaprzestać kolejnych dawek i zgłosić się do lekarza.

Skąd się bierze alergiczne zapalenie zatok?Niektóre salicylany naturalnie występują w jedzeniu, warto więc zwrócić uwagę na to, czy alergiczne zapalenie zatok nie pojawia się po spożyciu określonych pokarmów.

Najbardziej narażeni na tego rodzaju zapalenie zatok narażone są osoby, u których występują już innego rodzaju alergie, dlatego tak ważne jest monitorowanie kontaktu z alergenami.

 

Jak przebiega alergiczne zapalenie zatok

Początek jest zwykle nagły, zdarza się najczęściej po zbyt długiej ekspozycji na alergeny. Pierwszym objawem jest katar sienny i silna, wodnista wydzielina z nosa. Napady kichnięć, trudności z oddychaniem, świąd i pieczenie. To prowadzi do upośledzonej wentylacji zatok.

Powietrze, które nie może dostać się do zapchanej zatoki, tworzy podciśnienie, jeśli natomiast jest w niej zablokowane, może powodować ucisk. Powoduje to w obu przypadkach ból u nasady nosa, w okolicach czoła i przy pochylaniu się.

Otwarta droga do zakażeń

Skąd się bierze alergiczne zapalenie zatok?

Niestety, błona śluzowa, która reaguje stanem zapalnym na czynnik uczulający, otwiera szeroko drogę innym zakażeniom bakteryjnym i wirusowym.

Dlatego pierwszym i najważniejszym działaniem w takim przypadku musi być podanie leków przeciwalergicznych, a następnie leków obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, żeby udrożnić drogi oddechowe.

Wszystkie te działania są niezwykle ważne – nieleczone alergiczne zapalenie zatok może doprowadzić do powstania polipów nosa i astmy. Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na wydzielinę ściekającą do gardła, gdyż chory może nabrać nawyku połykania jej, co doprowadzi do zespołu przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.