testy alergiczne

Testy alergiczne

Zadaniem testów jest wykrycie alergenów, czyli substancji uczulających danego pacjenta. Niepożądane reakcje mogą wywoływać różne czynniki. Współczesna diagnostyka pozwala rozpoznać najczęściej spotykane alergie. W związku zaleca się, aby przed wizytą u specjalisty zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich sytuacjach czy porach dnia zazwyczaj występują niepokojące objawy. Warto dokładnie przeanalizować jadłospis, przyjrzeć się stosowanym kosmetykom i trybowi życie. Jeśli niepożądane dolegliwości pojawiły się po zmianie diety, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wprowadzony artykuł spożywczy nas uczula. Na początku specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad. Na podstawie zebranych informacji zleca testy alergiczne. aby pacjentowi wykonać test na każdą pote

Alergiczne testy skórne

Najczęściej wykonuje się testy skórne. Spośród nich dużą popularnością cieszą się testy punktowe. Lekarz na skórę przedramienia nakłada kroplę substancji zawierającej potencjalny alergen, a następnie przekłuwa zewnętrzną powłokę ciała cienką igłą. Test pozwala jednocześnie zbadać wpływ kilku alergenów na funkcjonowanie naszego organizmu. Na wyniki nie musimy długo czekać. Te pojawiają się już po kwadransie.

testy alergiczne

Na skórze pacjenta pojawiają się bąble, które ocenia specjalista. Lekarz musi też wykonać próbę kontrolną, która polega na nałożeniu kropli roztworu z histaminą i mikstury z solą fizjologiczną. Histamina stanowi kontrolę dodatnią, gdyż zawsze po dostaniu się do krwi powoduje reakcję alergiczną. Z kolei sól fizjologiczna stanowi kontrolę ujemną, bowiem u nikogo nie wywołuje niepożądanych reakcji. . Jeśli na skórze nie pojawił się bąbel, to oznacza, iż jesteśmy uczuleni na daną substancję. W sytuacji, gdy lekarz odnotuje obecność pęcherza, jest zobligowany do porównania niepokojących zmian z próbą kontrolną.

Specjalista oceniając bąbel, bierze pod uwagę jego wielkość oraz obecność czerwonej obwódki. W przypadku, gdy lekarz podejrzewa alergię, zleca kolejne badania, które mają za zadanie wyeliminować wyniki fałszywie dodatnie.

Testów alergicznych nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i pacjentów cierpiących z powodu schorzeń o podłożu autoimmunologicznym.