Reakcje alergiczne na trujący bluszcz i ...mango

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na trujący bluszcz czy dąb jest zapobieganie stanowi zapalnemu skóry. Umycie skóry wodą z mydłem czy żelem może pomóc w zmniejszeniu nasilenia wysypki, ale to jest mało praktyczne, ponieważ musi być wykonane natychmiast po kontakcie – do 10 minut tylko 50% żywicy jest do zmycia, a po 30 minutach tylko 10%.

Jasna wysypka jest widoczna na ogół przez 14-21 dni. Leczenie jest ukierunkowane na kontrolę swędzenia. Doustne leki przeciwhistaminowe mogą nieco złagodzić swędzenie, ale nie zawsze sa pomocne, a spowalniają myślenie i powodują ogólną senność.

Kremy z kortyzonem czy maści (bez recepty lub na receptę) pomagają jedynie wtedy, jeśli są zastosowane od razu, zanim pojawiają się pęcherze, ewentualnie znacznie później, kiedy pęcherze wyschną. Kompresy z roztworem Burowa (dostępny bez recepty) może pomóc w szybszym zasychaniu śluzu. Lokalne środki znieczulające takie jak kremy galmanowe mogą u niektórych przynieść ulgę. Kąpiele owsiane i chłodne okłady również są zalecane w łagodzeniu objawów.

Kiedy wysypka jest ciężka, gdy dotyka twarzy lub powoduje rozległe pęcherze, podawane są doustne sterydy (np. prednizon). Leczenie powinno być utrzymane, często w dawkach malejących przez 10-14 dni lub nawet dłużej, aby zapobiec nawrotowi wysypki i ponownemu nasileniu objawów skórnych. Pacjenci, którzy przez 6 dni przyjmowali kortyzon często czuli się gorzej zakończeniu tego leczenia, bo dawka była zbyt niska i podawana w zbyt krótkim czasie.

Reakcje alergiczne na trujący bluszcz i ...mangoDomowe sposoby – od liści aloesu, octu, sody do pieczenia, torebek do herbaty itp. są na ogół nieszkodliwe, ale wątpliwej skuteczności.

Trujący bluszcz i rośliny pokrewne bywają ukryte wśród innych roślin i czasem naprawdę trudno ich uniknąć. Pomocne są oczywiście długie spodnie i długie rękawy podczas przechadzki w parku, po ogrodzie lub wędrówki po lesie. Podczas odchwaszczania ogródka nie odsłaniajmy przedramion i nadgarstków – tu sprawdzają się rękawice winylowe, nie wchłaniające soku z bluszczu, bardziej skuteczne niż tkaniny lub skórzane rękawice.

Próby odczulania – doustnie lub w zastrzykach, okazały się nieskuteczne i nawet niebezpieczne.
(AC)