Pytania i odpowiedzi na temat alergii

Wzrost zapadalności na alergię związane jest ze zmianą czynników środowiskowych takich jak: reżim higieniczny, nieliczne rodziny, częste przyjmowanie antybiotyków, dietę opartą na przetworzonych produktach, niższą zachorowalność na choroby zakaźne wieku dziecięcego, mniejszą liczbę porodów naturalnych itp. Czynniki te wpływają na naszą mikroflorę jelitową, zaburzając ją.

Należy pamiętać, że dojrzewanie i rozwój układu immunologicznego zależy od mikroorganizmów zasiedlających przewód pokarmowy zwłaszcza w okresie noworodkowo-niemowlęcym. Należy również pamiętać, że u noworodków układ immunologiczny i bariera jelitowa są niedojrzałe, brak jest mechanizmów, które regulują odpowiedź immunologiczną, mikroflora jelitowa jest zmieniona – to wszystko przyczynia się do wzrostu skłonności do wystąpienia alergii. Ponad 20% niemowląt ma AZS, nieleczona alergia przyczynia się do wystąpienia astmy oskrzelowej lub alergicznego nieżytu nosa w wieku starszym.

Czy należy stosować probiotyki w alergii ?

Tak. Najlepiej wyjaśnia to „mikrobiotyczna teoria rozwoju alergii”, która zakłada, że mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy wpływają na dojrzewanie i rozwój układu immunologicznego. Gdy mikroflora jelitowa jest zaburzona, brak jest aktywacji układu immunologicznego w kierunku limfocytów prozapalnych Th1, przeważają limfocyty proalergiczne Th2 – dochodzi wówczas do zachwiania równowagi cytokinowej i do wystąpienia alergii. Dlatego istotne jest zastosowanie odpowiednich szczepów, które przede wszystkim regulują odpowiedź immunologiczną, indukują rozwój mechanizmów antyalergicznych oraz wpływają na równowagę cytokinową.

Pytania i odpowiedzi na temat alergii

Jakie probiotyki należy stosować w przebiegu alergii ?

Skuteczność probiotyków jest szczepozależna, to znaczy, że nie wszystkie szczepy danego gatunku działają tak samo. Ponadto ważne jest aby podawać tylko te probiotyki, które mają badania kliniczne przeprowadzone w kraju, w którym są stosowane.

Latopic® to trzy polskie szczepy Lactobacillus paracase_i ŁOCK 0919, _Lactobacillus casei ŁOCK 0900 oraz Lactobacillus casei ŁOCK 0908, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi w alergii pokarmowej z udziałem polskich dzieci.

Pytania i odpowiedzi na temat alergii

Szczepy wchodzące w skład preparatu Latopic®:

  • Polskie szczepy dopasowane do mikroflory polskich dzieci
  • Wykazują wysoki poziom bezpieczeństwa potwierdzony badaniami
  • Korzystnie wpływają na kształtowanie i dojrzewanie bariery jelitowej
  • Wykazują działanie anty-alergiczne i anty-patogenne
  • Regulują odpowiedź immunologiczną organizmu na alergeny
  • Przyczyniają się do utrzymania równowagi cytokinowej i spadku wydzielania immunoglobuliny IgE

Po podawaniu przez 3 miesiące preparatu Latopic® zaobserwowano:

  • Łagodniejszy przebieg atopowego zapalenia skóry
  • Szybszy rozwój tolerancji na białka mleka krowiego
  • Zmniejszenie częstości podawania leków przeciwhistaminowych
  • Zmniejszenie częstości występowania spastycznego zapalenia oskrzeli

Poznaj opinie mam stosujących Latopic u swoich małych alergików:
http://www.latopic.pl/Czytelnia/Dzialanie