Kichająca kobieta

Oprócz Polski bylica występuje w dużej części Europy, ale nie koniecznie jest najważniejszym aeroalergenem, przykładowo w Neapolu zajmuje dopiero dalszą pozycję w hierarchii najbardziej uczulających roślin. Wiele antygenów piołunu ma bardzo duże znaczenie kliniczne, chwast ten daje wiele reakcji krzyżowych z szeregiem innych roślin.

Nasz pospolity kurz domowy jest magazynem dla tego alergenu oraz innych pyłków, dlatego objawy pyłkowicy mogą utrzymywać się dłużej. Reakcje krzyżowe, zwłaszcza te z pyłkiem brzozy, powodują wzrost odczynów krzyżowych z owocami i warzywami.

Pylenie bylicy – objawy

W okresie pylenia bylicy najczęściej występującymi objawami są: katar sienny, zapalenie spojówek, kichanie, zmiany skórne w tym atopowe zapalenie skóry. Czasem może pojawić się astma oskrzelowa.

Zioła

Zapobieganie

Ważne jest dbanie o czystość mieszkania, warto zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrami HEPA, które skuteczniej usuną pyłki zalegające w kurzu domowym.

Po powrocie do domu zmieniajmy odzież wierzchnią. W zapobieganiu objawom klinicznym pomoże lekarz alergolog, który zaleci odpowiednią kurację farmaceutyczną.