przeziębienie w ciąży

W ciąży, tak samo jak w innym stanie jesteśmy narażone na wszelkiego rodzaju infekcje. Nie jesteśmy w stanie całkowicie odciąć się od bakterii i wirusów, więc może dopaść nas przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim poradzić?

Gdy dopada Cię przeziębienie…

Pierwszym krokiem, który wykonujemy, gdy dopada nas przeziębienie jest sięgnięcie po środki, dostępne bez recepty. Zażywamy więc tabletki, syropy czy krople, które mają na celu złagodzić objawy infekcji. Ale zaraz, zaraz… Czy możemy brać je w ciąży? W wielu przypadkach, nawet zwykłe tabletki do ssania na gardło mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój ciąży, dlatego zanim cokolwiek zażyjemy, skonsultujmy się z lekarzem. On przepisze nam bezpieczne środki, zarówno dla nas jak i zdrowia dziecka. Nie chcemy przecież, by poród nastąpił przedwcześnie lub w wyniku komplikacji ciąży, doszło do poronienia.

Przeziębienie w ciąży

Przeziębienie zwykle zaczyna się od kataru, którego kobiety w ciąży nie powinny lekceważyć. Z katarem poradzą sobie domowe sposoby, takie jak czosnek i cebula. Naturalne antybiotyki działają niczym chemiczne środki na przeziębienie i grypę. Warto także wąchać chrzan lub dodać go do potrawy i zjeść. Ważna jest witamina C. Dostarczymy ją w naturalnej formie, w sokach z cytrusów, czy herbacie z cytryną. Nos możemy także płukać solą fizjologiczną.

Kaszel to zawsze wysiłek dla organizmu, co w przypadku ciężarnych nie jest zbyt korzystne. Na suchy kaszel pomoże napój z siemienia lnianego, zaś mokry zwalczy syrop z czosnku. Możemy pić także wywar z imbiru czy soku z cytryny i miodu. Korzystne będzie wygrzanie się w łóżku, co szybciej pozwoli pozbyć się uporczywego kaszlu. Tradycyjny syrop z cebuli i miodu też będzie odpowiedni.

dzieckoBól gardła bywa bardzo dokuczliwy, ale i na taki objaw przeziębienia znajdzie się bezpieczny sposób w postaci płukanek z szałwii czy soli fizjologicznej. Do ssania możemy zastosować leki z apteki, o ile mogą je stosować kobiety w ciąży, dlatego uważnie czytajmy opakowania.

Gorączka to typowy objaw infekcji. Trzeba ją szybko zbić, najlepiej chłodnym prysznicem lub kąpielą. Warto wypróbować wywar z lipy, który powinien zmniejszyć temperaturę. Gdy to nie pomoże, a gorączka utrzymuje się kilka dni, udajmy się do lekarza. On zleci nam odpowiednie środki, a my szybko wrócimy do zdrowia i będziemy spokojne o dziecko.

Katarzyna Antos