proba-goldmana

Próba Goldmana w diagnostyce alergii jest jednym z testów stosowanych przy uczuleniach na pokarmy. Czym charakteryzuje się ta metoda?

Alergia pokarmowa

Alergia na pokarmy to jeden z najczęściej występujących uczuleń. Alergikami bywaj dzieci i dorośli. Każdy produkt spożywczy może wywołać reakcję alergiczną. Wszystko zależy od układu immunologicznego. Uczulenie pokarmowe bywa bardzo uciążliwe. Często wymaga przejścia na specjalną dietę eliminacyjną. Zanim jednak wprowadzimy odpowiednie odżywianie, warto sprawdzić czy mamy styczność z alergią pokarmową.

Próba Goldmana w diagnostyce alergii

Przy podejrzeniach związanych z nadwrażliwością na pokarmy czyli alergii lub nietolerancji pokarmowej, stosuje się tzw. próbę eliminacji – prowokacji Goldmana. Taka forma diagnostyczna zakłada, że przez okres 2-3 tygodni, usuwa się z codziennej diety produkty spożywcze, które są przypuszczalnym zagrożeniem. Zwykle jest to mleko, soja, czekolada oraz inne znane produkty alergizujące. Po tym czasie wraca się do poprzedniej diety i ocenia pojawiające się objawy. Próbę można powtórzyć tyle razy, aż znajdzie się właściwe produkty, wywołujące alergię. Wynik końcowy, uzyskany podczas próby Goldmana jest podstawą do dalszego kontynuowania diety eliminacyjnej. Tego typu dieta jest skuteczną metodą leczenia alergii pokarmowej.

Alergeny pokarmowe

proba-goldmana

Aby ułatwić przeprowadzenie próby Goldmana, sklasyfikowano kilkanaście grup pokarmów, które najczęściej uczulają. Wśród nich znajdziemy:
orzechy
rośliny strączkowe
owoce
produkty zawierające konserwanty
słodycze, napoje, alkohol
przyprawy
ryby i owoce morza
mleko i produkty mleczne
jaja
mięso i wędliny
produkty zbożowe i ryż
ziemniaki
Alergia pokarmowa może wystąpić tylko na jeden produkt lub na kilka różnych. Niektóre alergie, tak jak w przypadku na mleko krowie, mogą minąć wraz z wiekiem dziecka. Inne zaś, mogą utrzymywać się przez całe życie, co zmusza alergików do przejścia na dietę eliminacyjną.

Próba Goldmana pozwala na zdiagnozowanie alergii pokarmowej. Jest to pomocna forma przy podejrzeniu uczulenia na pokarmy. Warto zapytać lekarza alergologa o taką metodę diagnozowania alergii, która być może będzie pierwszym krokiem do rozwiązania problemów zdrowotnych.