rodzaje alergii

O alergiach można rozmawiać bez końca, tym bardziej że to jedne z głównych problemów XXI wieku. Poznaj rodzaje alergii i dowiedź się jak radzić sobie z problemem.

Rodzaje alergii

Właściwa diagnoza umożliwia skuteczne leczenie. Tak jest również w przypadku alergii. By móc rozpocząć terapię, mającą na celu niwelowanie objawów alergii, należy poznać rodzaje alergii. Dzięki odpowiedniej wiedzy możemy rozpoznać dane objawy i tym samym specyfikę uczulenia. Problem alergii to dość obszerny temat, dlatego takie przygotowanie może okazać się niezbędne. Tym bardziej, jeśli w naszym otoczeniu są alergicy lub podejrzewamy u nich alergię.

Alergie skórne

Alergie skórne to duża grupa alergii. Objawy dotyczą głównie skóry. Zmiany skórne bywają bardzo dokuczliwe. Wśród nich pojawia się pokrzywka, wyprysk kontaktowy czy rumień. Przy temacie alergii skórnych nie można pominąć chorób alergicznych. Atopowe zapalenie skóry to obecnie jeden z częstych problemów, głównie wśród dzieci. I choć dotyczy on także uczuleń pokarmowych, objawia się na skórze chorego. Leczenie schorzeń skórnych jest długotrwałe. Wymaga cierpliwości. Podrażnioną skórę leczą maści i kremy oraz produkty do pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej.

Alergie wziewne

Alergie wziewne przywołują na myśl alergeny powietrznopochodne. Pyłki rośli, roztocza kurzu, grzyby oraz sierść zwierząt domowych to główne przyczyny problemów alergicznych. Uczulenie uderza w układ oddechowy. Przy alergii wziewnej często występuje katar, kichanie, łzawienie oczu oraz duszności. Nieleczone problemy z oddychaniem prowadzą do rozwoju astmy. Alergie nasilają się w okresie wysokiego stężenia pyłków. Leczenie polega na stosowaniu leków na alergię, hamujących wydzielanie histaminy. Przy silnych objawach ze strony dróg oddechowych zaleca się sterydowe leki wziewne.

Alergie pokarmowe

alergiiAlergie pokarmowe to wciąż rosnący problem. Większe spożycie wysoko przetworzonej żywności tylko wzmacnia kłopot społeczny. Uczulają wszelkie produkty pokarmowe, zarówno te naturalne, jak i chemiczne. Uczulenie na pokarmy często pojawia się u małych dzieci. Najbardziej szkodliwym alergenem jest mleko krowie. W większości dzieci wyrastają z takiej alergii. Do objawów alergii pokarmowych zaliczamy zmiany skórne, biegunki, wymioty a nawet duszności. Możliwości jest wiele, a w niektórych przypadkach okazują się one bardzo groźne dla życia alergika. Przy alergii pokarmowej istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. Anafilaksja jako zespół ogólnoustrojowych objawów, w najgorszym przypadku powoduje śmierć. Leczenie alergii polega na wykluczeniu z diety uczulającego produktu. Alergicy stosują wtedy dietę eliminacyjną.

Katarzyna Antos