pokrzywka

Pokrzywka alergiczna to częsta przypadłość pojawiająca się przy wielu chorobach alergicznych i alergiach. Należy do wyjątkowo uciążliwych objawów skórnych. Pokrzywka alergiczna – jak się jej pozbyć?

Pokrzywka alergiczna

Wysypka skórna przypominająca poparzenie pokrzywami to nic innego jak pokrzywka. Towarzyszy jej zaczerwienienie, obrzęk skórny, świąd oraz charakterystyczne bąble, pojawiające się na skórze. Rozległe plamy mogą w krótki czasie pokryć całe ciało. Dodatkowo przy pokrzywce często pojawiają się trudności w oddychaniu, ponieważ w ciężkich przypadkach opuchlizna ujawnia się także na języku czy krtani. Wtedy dolegliwości zagrażają życiu alergika. Ta nagła reakcja alergiczna może zniknąć po kilku dniach samoczynnie lub utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Pokrzywka jest wynikiem działania alergenów. Lekarze wiążą ją z uczuleniem na pokarmy, alergią na aspirynę czy słońce. Pokrzywka to także objaw atopowego zapalenia skóry. Na jej wystąpienie wpływa poziom histaminy we krwi.

Pokrzywka alergiczna – jak się jej pozbyć?

Mechanizm powstawania pokrzywki alergicznej jest dość skomplikowany. Dokuczliwe objawy mogą pojawić się po zjedzeniu danego produktu czy kontakcie ze środkiem chemicznym. Osocze przedostaje się z naczyń krwionośnych do skóry, stąd swędzące bąble. Pokrzywka alergiczna może sama zniknąć, co dzieje się po kilkunastu godzinach lub kilu dniach. Ale gdy przyjmuje postać przewlekłą, utrzymuje się nawet przez sześć tygodni. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się dolegliwości skórnych jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych. Ich dawka może być znacznie większa niż przy działaniu profilaktycznym. Nigdy nie należy próbować samodzielnie zwalczyć obrzęku. Właściwe leki przepisze nam lekarz. W trudnych przypadkach podaje się leki sterdydowe lub cyklosporynę. Zastosowanie sposobów domowych, które mogą przynieść ulgę podrażnionej skórze. Kąpiel w wodzie z dodatkiem mąki owsianej i ziemniaczanej. Na pokrzywkę alergiczną twarzy czy ciała pomoże także olej arganowy. Najlepiej skonsultować się z lekarzem. Eksperymenty z różnymi kosmetykami mogą zakończyć się nie po naszej myśli, więc przy pokrzywce wskazane jest zasięgniecie porady medycznej. Przy objawach ze strony układu oddechowego należy od razu udać się do lekarza, darując sobie domowe metody leczenia.

Pokrzywka alergiczna to nagły objaw alergii, który jest dokuczliwy ze względu na świąd i obrzęk skóry. Ze względu na ewentualne zagrożenie życia alergika nie można bagatelizować tej dolegliwości. Odpowiednie leki pozwolą szybko pozbyć się pokrzywki alergicznej, niwelując stan zapalny i przywracając dawny wygląd skóry.

Katarzyna Antos