MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Podrażnienie czy alergia


Podrażnienie czy alergia

Kosmetyków używamy dziś powszechnie. Dorośli i dzieci. Kobiety i mężczyźni. Zaczyna się już w wieku niemowlęcym, kiedy młoda mama na dobrą radę położnej, żeby kapać dziecko w wodzie z dodatkiem mąki ziemniaczanej przez pierwsze dwa miesiące, wzrusza ramionami i kupuje polecany przez kolorowe gazety płyn do kąpieli. Bo nawilża, zmiękcza, uspokaja.

Częstą reakcją po zastosowaniu kosmetyku są zmiany skórne w miejscu jego zastosowania. Występują bezpośrednio po jego aplikacji i nie mają tendencji do rozsiewania się. Ich natężenie jest uzależnione od stężenia substancji drażniącej. Ustępują w krótkim czasie i jeśli odstawimy feralny kosmetyk nie powrócą.

Główne objawy to zaczerwienienie i złuszczanie skóry, choć zdarzają się także zmiany trądzikowe – spowodowane wpływem kosmetyku na rogowacenie skóry w obrębie mieszków włosowych.
Pokrzywka kontaktowa charakteryzuje się zaczerwienieniem i pojawiającymi się w krótkim czasie po aplikacji kosmetyku (15-60 min.) bąblami. Winne temu mogą być m.in. kwas benzoesowy lub cynamonowy.
Zdarzają się także bardzo subiektywne reakcje na kosmetyk – świąd lub tylko uczucie dyskomfortu, które nie dają wyraźnych objawów.

Ads code goes here

Podrażnienie czy alergiaAlergia na kosmetyk, a właściwie na jego składnik, to reakcja skórna, charakteryzująca się tendencją do rozsiewania, a jej natężenie nie jest zależne od stężenia alergenu. Może to być zaledwie śladowa ilość.
Jednym z objawów jest pokrzywka kontaktowa na tle alergicznym. Daje objawy takie, jak pokrzywka niealergiczna. Nie ustępuje jednak tak szybko i towarzyszą jej dodatkowo inne objawy: zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej nosa lub astma.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij