Pierwsza pomoc w ataku alergii

Szczególnie niebezpieczny jest wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a nawet do śmierci alergika (tak było w przypadku jednej z bardzo lubianych aktorek, która zmarła po użądleniu jej przez osę).

Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny jest gwałtowną reakcją organizmu na alergen, który już wcześniej wywoływał alergiczną reakcję. Jeśli u alergika pojawią się objawy sugerujące wstrząs, to oznacza, że potrzebna mu jest szybka pomoc medyczna. A jakie są to objawy? Przede wszystkim puchnięcie języka, ust i gardła, nudności, wymioty, duszność, wysypka, a nawet utrata przytomności.

Wstrząs anafilaktyczny pojawia się zazwyczaj po użądleniu przez owady, jednakże coraz częściej pojawia się po zażyciu niektórych leków (penicyliny czy aspiryny), jak również po zjedzeniu pewnych produktów (m.in. orzeszków ziemnych).

Najważniejsze jest szybkie wezwanie karetki, a wtedy można przejść do kolejnych działań, które mogą uratować życie alergika.

Pierwsza pomoc w ataku alergii

W przypadku pojawienia się wstrząsu po użądleniu, ważne jest to, aby do krwi dostała się jak najmniejsza ilość alergenu. Osę należy szybko oderwać od skóry (osa kłuje żądłem wiele razy), a jeśli zaatakowała pszczoła, to trzeba szybko usunąć jej żądło ze skóry. Alergik powinien leżeć z uniesionymi nogami. Jeśli miejsce użądlenia znajduje się na nodze lub na ręce, to nad tym miejscem należy założyć opaskę uciskową, a kończynę unieść powyżej poziomu serca.

Dodatkowo, miejsce użądlenia należy obłożyć okładem z kostek. Jeśli osoba poszkodowana jest przytomna, to powinna zażyć dużą dawkę wapnia. Zawsze też alergicy powinni mieć przy sobie leki przeciwhistaminowe, a także dawkę adrenaliny w strzykawce. Jeśli jednak osoba poszkodowana jest nieprzytomna, to należy ciągle kontrolować jej stan i w razie czego rozpocząć reanimację, a następnie kontynuować ją aż do chwili przyjazdu karetki.