pogotowie

Alergia potrafi zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie. Pierwsza pomoc przy nagłym ataku może okazać się niezbędna.

Nasz organizm broni się, gdy atakują go obce ciała, w tym substancje alergiczne. Reakcja może być różna, nawet bardzo silna i niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Niezbędna pierwsza pomoc

Niektóre substancje alergiczne mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. Szybkie pojawienie się objawów takich jak silne duszności czy utrata przytomności wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Spadek ciśnienia tętniczego zmniejsza ukrwienie serca oraz mózgu. W przypadku wstrząsu u osoby uczulonej należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli osoba ma przy sobie właściwe leki, które przyjmuje w takiej sytuacji, jak najszybciej trzeba je podać.

Szybka reakcja

Czasami może pojawić się niespodziewana wysypka lub nagły atak duszności. Taką reakcję może wywołać kontakt z alergenem, z którym wcześniej nie mieliśmy styczności. W takiej sytuacji najważniejsze jest odseparowanie osoby uczulonej od alergenu. Jeśli do ataku doszło np. w parku, dużym prawdopodobieństwem jest reakcja organizmu na jakąś roślinę czy pyłki. Alergicy zwykle mają przy sobie odpowiednie leki, więc należy jak najszybciej je podać. Leki antyhistaminowe czy wziewne złagodzą objawy alergii i ułatwią oddychanie.

Pierwsza pomoc przy nagłych alergiach – użądlenia

Jad pszczoły czy szerszenia może być bardzo szkodliwy dla alergika. Wystarczy jedno użądlenie, aby organizm zareagował. Szczególnie niebezpieczne bywają użądlenia w szyję czy język. Pojawiająca się opuchlizna może doprowadzić do niedrożności dróg oddechowych. Natychmiastowe wezwanie pomocy medycznej może uratować alergikowi życie, więc nie należy zwlekać ani chwili.

Nagłe objawy alergii

pierwsza-pomoc

Nie wszystkie alergeny powodują bardzo silne reakcje. Może się zdarzyć, że osoba uczulona poczuje się nagle słabo. Wtedy wystarczy położyć alergika i unieść jego nogi do góry. Podanie leków również będzie wskazane, jeśli osoba uczulona takie posiada. W przypadku nasilonych objawów alergii takich jak katar czy swędzenie zaleca się podanie wapna. Gdy jednak nie przyniesie ono oczekiwanych rezultatów w ciągu doby, wizyta u lekarza będzie konieczna.

Pierwsza pomoc przy nagłej alergii pozwoli uchronić nasze zdrowie a nawet życie. Kilka zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia życia to wiedza, która może przydać się w nieoczekiwanej sytuacji. Szybka reakcja i pomoc bywa czasem niezbędnym ratunkiem przy uczuleniach. Nigdy nie wiadomo, kiedy zaatakuje nas alergia, więc warto wiedzieć jak zareagować w danej chwili.