pielęgnacja skóry alergicznej

Ludzka skóra jest wyjątkowo zróżnicowana. Poza suchą, mieszaną i tłustą można wyróżnić również cerę alergiczną, skłonną do podrażnień. Pielęgnacja skóry alergicznej stanowi niejednokrotnie problem, dlatego dobrze jest poznać sposoby, które pozwolą na zadbanie o nią w poprawny sposób.

Cechy skóry alergicznej

Charakterystycznymi cechami skóry alergicznej są pojawiające się na niej zaczerwienienia, np. w postaci pokrzywki, jak również wypryski o różnym natężeniu oraz rozległości. Zdarza się, że alergia pojawia się na całym ciele, ale może być również punktowa, w zależności od jej nasilenia. Zazwyczaj objawy można dostrzec do 12-24 godzin od kontakt u ze szkodliwym czynnikiem. Pozwala to odróżnić skórę alergiczną od wrażliwej, która od razu reaguje na niekorzystne elementy.

Pokrzywka, wysypka lub inne rodzaje podrażnienia wynikają z uszkodzonego układu odpornościowego, który reaguje nawet na niekorzystne substancje albo na z ubytku w płaszczu wodno-lipidowym, który znajduje się na skórze. Lipidy są tym, co zapewnia skórze ochronę przed szkodliwymi substancjami, jeśli pojawiają się ubytki, wówczas skóra staje się skłonna do alergii, nawet po kontakcie z substancjami, które nie są uznawane za niebezpieczne.

 

Poranna pielęgnacja skóry alergicznej

Już o poranku trzeba zadbać o prawidłową pielęgnację skłonnej do alergii skóry. Zwykłe mydło lub żel do mycia mogą spowodować pojawienie się podrażnień, dlatego lepiej użyć łagodniejszych środków. Napar z rumianku, woda w sprayu lub woda mineralna skutecznie oczyszczą cerę, jednocześnie nie prowokując pojawienia się zaczerwienień. Można zdecydować się również na mleczko albo tonik dla skóry alergicznej.

Odpowiedni krem dla cery alergicznej

Nie można pozostawić skóry alergicznej całkowicie bez kremu, gdyż mogłoby spowodować to jej przesuszenie. Jednak stojąc przed sklepową półką i dokonując wyboru kosmetyków niezbędne jest zwrócenie uwagi na to czy krem nie zawiera elementów prowokujących alergię. Powinien być delikatny oraz dobrze odżywiający. Przede wszystkim powinny znaleźć się w nim witaminy: A i E, kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy, wyciąg z rumianki, melisy albo ogórecznika. Dzięki nim dochodzi do wzmocnienia naskórka poprzez poprawę warstwy wodno-lipidowej. Unikać należy jednak kremów oraz innych kosmetyków, w których znajduje się dużo substancji barwiących, zapachowych i konserwantów.

kosmetyki dla skóry alergicznej

Kosmetyki bez sztucznych barwników

Kosmetyki używane do ciała, zarówno całego, jak i tylko do twarzy nie powinny być kolorowe ani mocni perfumowane. Oczywiście, miłe zapachy specyfików do pielęgnacji skóry alergicznej są kuszące, jednak mogą jej zaszkodzić. Do ich wyprodukowania używane są liczne barwniki, konserwanty oraz inne substancje chemiczne, np. nikiel, mogące wywołać podrażnienia. Należy zdecydować się na linie kosmetyków bezzapachowych, dostępnych najczęściej w aptekach. Mają one odpowiednie atesty, które zapewniają bezpieczeństwo alergikom. Dotyczy to nie tylko kremów oraz żeli, lecz również pudrów, podkładów, cieni do powiek.

Demakijaż twarzy

Równie ważny jest prawidłowy demakijaż twarzy. Skóra alergiczna jest wrażliwa na nadmierne pocieranie, dlatego zawsze konieczne jest zachowanie delikatności i używanie łagodnego mleczka kosmetycznego. Najlepiej nałożyć od razu grubszą warstwę kosmetyku i pozostawić na minutę na 30-60 sekund. Następnie płatkami kosmetycznymi zmyć mleczko wraz z resztkami makijażu, a oczyszczoną skórę dodatkowo przetrzeć tonikiem. Ułatwi to nie tylko pielęgnację skóry alergicznej, lecz również szybkie usunięcie makijażu.

Karolina Skrzek