MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Pallad – metal, który uczula


Pallad - metal, który uczula

Tania biżuteria z metalu, guziki przy jeansach, metalowe wieczne pióro czy metalowy mostek stomatologiczny mogą wywoływać alergie, których przyczyną nie musi być nikiel, chrom czy platyna, a właśnie pallad.

Świąd pod mostkiem stomatologicznym, ropiejące uszy, wyprysk pod metalową bransoletką – takie bywają objawy kontaktu skóry z palladem.

Takie, jak w przypadku innych metali – testy płatkowe często wykazują reakcje na kilka metali jednocześnie – nikiel, kobalt, platynę czy chrom.

Ads code goes here

Wyprysk na rękach bywa efektem alergii kontaktowej w pracy (galwanizacja), ale wykwity na czole (nie tylko obrzęki szczęki) bywają efektem reakcji na mostki czy protezy stomatologiczne.

Alergia kontaktowa na różne metale

Wśród uczulonych na pallad dominuje alergia na nikiel, która występuje niemal zawsze. Najczęściej alergenem silnie uczulającym jest chlorek palladu, rzadziej – sól kompleksowa (z azotynem palladu).

Reakcje uczuleniowe diagnozuje się dopiero od 30 lat; pallad jako tani metal jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle, zastępuje też droższe metale przy produkcji biżuterii.

Nie zawsze udaje się zdiagnozować jednoznacznie reakcje na ten metal, szybciej udaje się zdiagnozować nadwrażliwość na nikiel i pallad jednocześnie. Próby płatkowe wychodzą nieraz fałszywie dodatnie.
JS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij