orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne są silnym alergenem pokarmowym. Producenci produktów muszą ostrzegać przed nimi na opakowaniach. Ale badacze z Ameryki wykazali, że popularne fistaszki można podawać dzieciom już w okresie niemowlęcym.

Produkty zakazane dla niemowląt

Wiele produktów spożywczych znajduje się na liście zakazanych dla dzieci poniżej 1. roku życia. Niektóre, tak jak grzyby,mogą być wprowadzone do diety dopiero po 7. roku życia. Rodzice pilnują diety swoich pociech. Każdego roku, zalecenia ulegają nieco zmianie. Tak też stało się w tym roku, ponieważ amerykańcy lekarze stwierdzili, że nie wszystkie produkty żywnościowe, powinny być obecne na tej zakazanej liście. W związku z profilaktyką przeciwalergiczną, można powinno się podawać je dziecku dużo wcześniej. Ma to na celu zapobieganie rozwoju alergii w przyszłości.

Orzeszki ziemne

Gdy słyszymy orzeszki ziemne, od razu przywołujemy na myśl silną alergię i wstrząs anafilaktyczny. To dość pesymistyczna wizja alergii na orzeszki ziemne, ale bardzo prawdopodobna, ponieważ ten rodzaj orzechów działa dość silnie alergizująco. Nawet niewielka ilość orzechów może wywołać objawy alergii pokarmowej, takie jak wysypka, wymioty czy obrzęk jamy ustnej. W skrajnych przypadkach będzie to nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz utrata przytomności, co może mieć poważne skutki. Do tej pory orzeszki ziemne były na liście produktów zakazanych przed ukończeniem 1. roku życia dziecka.

Orzeszki ziemne dla niemowląt

Wprowadzenie orzeszków ziemnych do diety czteromiesięcznych maluchów ma na celu zmniejszenie ryzyko wystąpienia alergii. Podstawą do wprowadzenia takich zaleceń były wyniki badań medycznych. Udowodniono, że alergia u dzieci z grupy ryzyka wystąpiła dopiero w okolicach 5. roku życia. Zalecenia opierają się na trzech rodzajach grup ryzyka, dotyczących alergii. Pierwsza z nich to duże ryzyko, do które zaliczamy uczulonych na jaja oraz tych, których rodzice są alergikami. Wówczas istnieje wysokie prawdopodobieństwo alergii. Średnie ryzyko to dzieci, u których w rodzinie wystąpiły przypadki alergii, zaś niskie obejmuje dzieci zdrowe. Wówczas po 6. miesiącu spokojnie można wprowadzić do menu malucha fistaszki.

orzechyLekarze zalecają wcześniejsze wykonanie testów alergicznych, które są w stanie potwierdzić lub wykluczyć alergię na orzeszki ziemne. Rodzice będą mieli wtedy punkt zaczepienia, co do komponowania diety swojej pociechy. Ze względu na maluchy, sama forma podania orzechów musi być do niego dostosowana. Małe dziecko nie pogryzie nam orzeszków, więc warto podać je w formie chrupek czy masła orzechowego, nie przesadzając także z jego ilością. Należy przy tym obserwować reakcje organizmu dziecka i w razie niepokojących objawów zgłosić się do lekarza.

Katarzyna Antos