kobieta sprząta

Życie z alergią nie jest łatwe dla nikogo, dotyczy to zarówno osób cierpiących na tą przypadłość, jak i bliskiego otoczenia uczulonych. Bardzo duże znaczenie mają warunki w jakich  na co dzień przebywa alergik. Odpowiednie ogrzewanie powinno zapewnić osobom uczulonym nie tylko uczucie ciepła i wrażenie przytulnego wnętrza, ale również maksymalne zredukowanie ilości gromadzącego się kurzu i roztoczy w pomieszczeniu.

Rozwój cywilizacyjny stale potęguje występowanie alergii wśród społeczeństwa. Choroby alergiczne aktualnie dotyczą 50% populacji. W głównej mierze są to pokarmowe uczulenia dotykające  dzieci, które  zazwyczaj mijają z wiekiem. Wydaje się, że najgorszym rodzajem alergenów są kurz, pyłki, i roztocza. W takim przypadku  wyeliminowanie z otoczenia osoby  borykającej się z problemem alergii czynników alergizujących jest prawienie niemożliwe. Należy jednak postarać się stworzyć bezpieczne miejsce dla osoby chorej, przynajmniej w domu. Alergicy powinni wiedzieć, że w pomieszczeniach, w których przebywają powinna panować wilgotność 40-60% oraz temperatura w przedziale 16-20ºC.

Aby poprawić komfort życia alergika, należy przemyśleć jaki sposób ogrzewania domu należy wybrać. Dom alergika wrażliwego na roztocza i kurz musi być sterylny i czysty. Przekłada się to na konieczność nieustannego prania, sprzątania, wietrzenia, odkurzania oraz  filtrowania powietrza. Kurz i roztocza gromadzą się  nieustannie  w pościeli, meblach, dywanach, zasłonach oraz wykładzinach. W takiej sytuacji należy ograniczyć wszelkie zbędne elementy tekstylne znajdujące się w domu. W mieszkaniu osoby chorej  nie powinniśmy  znaleźć żadnych dywanów, wykładzin,  grubych zasłon oraz dużej liczby mebli tapicerowanych.

Nie każdy orientuje się, że bardzo duży wpływ na komfort życia alergika ma również  sposób ogrzewania mieszkania. Podczas cyrkulacji ciepłego powietrza w pokoju dochodzi do rozprzestrzenienia się zanieczyszczeń, które wywołują alergię. Ciepłe powietrze wydostające się z grzejnika może powodować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że metoda z jakiej korzystamy w celu ogrzania domu może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się roztoczy i kurzu. Grzejniki są bardzo istotne jeśli chodzi o jakość  nagrzanego powietrza w domach, mogą wywierać na nie zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ.

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać?

odkurzanie

Grzejniki mogą oddawać ciepło na dwa różne sposoby: przez promieniowanie oraz  przez konwekcje. W mieszkaniach osób cierpiących na alergie powinno się instalować urządzenia grzewcze, które emitują ciepło przez promieniowanie. W sytuacji, gdy ciepło oddawane jest w ten sposób dochodzi do minimalizacji  nadmiernej cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie wzmożonego unoszenia się kurzu. Podczas ogrzewania mieszkania w pierwszej kolejności nagrzewają się powierzchnie okalające – podłogi, sufity, ściany, oraz  sprzęty znajdujące się w pomieszczeniu, które po niedługim czasie zaczynają oddawać ciepło. W takiej sytuacji powietrze nie jest nośnikiem przekazywania ciepła, a co za tym idzie nie przyczynia się do unoszenia mas powietrza, w którym nieustannie znajduje się kurz. Podczas ogrzewania konwekcyjnego dochodzi do odwrotnego zjawiska, gdyż w pierwszej kolejności nagrzewa się powietrze, które podczas krążenia po mieszkaniu wznosi kurz, a następnie unosi go ze sobą.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ilość kurzu znajdującego się w pomieszczeniu ma również konstrukcja grzejnika zamontowanego w pokoju. Grzejnik taki powinno się w bardzo łatwy sposób czyścić, gdyż często na szerokich powierzchniach osiada kurz, który przy wysokiej temperaturze w pomieszczeniu może ulec wypalaniu, a następnie rozprzestrzenianiu się w pokoju. Należy kupować grzejniki o gładkiej powierzchni, warto również aby były pokryte środkami niezawierającymi rozpuszczalników ani metali ciężkich.

Rozwiązanie.. ogrzewanie podłogowe

Jeśli chcemy zredukować do minimum ryzyko rozprzestrzeniania się kurzu w powietrzu, to możemy zdecydować się na zastosowanie ogrzewania podłogowego. Ten typ ogrzewania wykorzystuje zjawisko radiacji, dzięki któremu ciepłe powietrze równomiernie rozchodzi się nad całą podłogą, a kurz się nie rozprzestrzenia. Taki system zapewnia najbardziej optymalny dla człowieka rozkład wilgotności powietrza i temperatury w pomieszczeniu. Oznacza to, że otrzymujemy cieplejsze powietrze przy posadzce, natomiast chłodniejsze w samym pomieszczeniu. Wilgotność jest również większa niż przy tradycyjnym ogrzewaniu, sprzyja to zmniejszeniu ryzyka wystąpienia infekcji układu oddechowego.

Niestety w żaden sposób nie jesteśmy w stanie bezpowrotnie pozbyć się kurzu z domu, ale mamy wpływ na jego  ograniczenie, a co za tym idzie zmniejszenie jego niekorzystnego wpływu na komfort życia dla osoby uczulonej. Wybierając odpowiedni sposób ogrzewania pomieszczeń wpływamy na rozprzestrzenianie się roztoczy oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Jeśli jesteś osobom cierpiącą z powodu alergii lub mieszkasz z alergikiem, zastanów się nad wyborem ogrzewania, zanim dokonasz zakupu.