Odczulanie przy alergicznym nieżycie nosa

Najlepiej, gdy jest w stanie zahamować rozwój choroby alergicznej i powoduje trwałe wyleczenie.

Poza unikaniem alergenów tylko immunoterapia jest jedynym sposobem trwale ingerującym w przyczyny alergii, zmieniając reakcję komórek. odczulanie alergenami kurzu domowego przez okres roku nie tylko eliminuje alergiczne nacieki zapalne śluzówek, ale zmienia grubość błony i jej działanie, działając wielonarządowo.

W przypadku alergicznego nieżytu nosa, czy to całorocznego czy sezonowego, odczulanie ponad wszelką wątpliwość łagodzi objawy ANN i obniża zapotrzebowanie na przyjmowanie leków– głównie antyhistaminowych. Bez względu na rodzaj alergii – czy to na pyłki roślin (np. traw) czy na pleśnie.

Czy odczulanie jest skuteczniejsze od stosowania glikokortykosteroidów?
Odczulanie przy alergicznym nieżycie nosaChoć leczenie sterydami łagodzi alergiczny nieżyt nosa czy astmę alergiczną w sezonie wzmożonego pylenia to tylko immunoterapia jest w stanie zapobiec wzrostowi nadmiernej reakcji oskrzeli w kontakcie z alergenem i obniżeniu wentylacji, nawet u tych alergików, u których leczenie lekami antyhistaminowymi i donosowymi glikokortykosteroidami nie było skuteczne. Po zastosowaniu rocznego odczulania trzykrotnie rzadziej potrzebne były leki antyalergiczne w sezonie pylenia.

Przy problemach z oczami
Alergiczne zapalenie spojówek, które często występuje razem z ANN, jest częstą reakcją na pylenie traw i chwastów – w tym przypadku immunoterapia też okazuje się bardzo pomocna, obniża bowiem objawy spojówkowe u chorych na pyłkowicę.
dr P.F. Nowak

Źródło – _Skuteczność immunoterapii alergenowej/ Immunoerapia alergenowa pod red. M.L. Kowalskiego; Alergologia w praktyce, t.1