MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Menu

Odczulanie – metody naturalne


Odczulanie - metody naturalne

Tradycyjna metoda odczulania, czyli immunoterapia swoista, odznacza się wysoką skutecznością, ale jest obarczona możliwością wystąpienia powikłań, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Między innymi ze względu na to niektórzy alergicy szukają zastępczych i bezpiecznych metod odczulania. Czy takie sposoby walki z alergią są skuteczne?

Świecowanie – czy w ogóle pomaga w alergii?

Pod tą nazwą kryje się zabieg wykonywany na uszach przy użyciu specjalnych świec. Świeca, której używa się w tej metodzie, ma kształt rurki i jest wykonana z naturalnych składników: bawełny, wosku pszczelego, olejków eterycznych i odpowiednio dobranych ziół. Wkłada się ją do kanału usznego i zapala. W trakcie spalania olejki eteryczne i zioła dostają się do wnętrza ucha, a wytworzone podciśnienie „wyciąga” z organizmu toksyny i choroby. Świecowanie ma być również pomocne przy alergii, a zwłaszcza katarze siennym, w kłopotach z zatokami i uszami.

Niestety, żadne badania nie dowodzą skuteczności świecowania. Co więcej, w uchu nie może wytworzyć się podciśnienie ani „efekt komina”, ponieważ to groziłoby rozerwaniem bębenka. Z kolei tworzące się grudki, które mają być dowodem na wyciąganie z organizmu toksyn, są tylko pozostałością po spalanym wosku. Świecowanie to najmniej skuteczna z alternatywnych metod odczulania.

Odczulanie - metody naturalne

Hipnoza na alergię?

Niektóre hipotezy głoszą, że alergia jest wynikiem napięć psychicznych, które zachodzą w mózgu pod wpływem konkretnych bodźców. Prościej mówiąc – alergia jest wytworem naszego umysłu. Podświadomość potrafi zapisać reakcje na jakieś zjawisko i potem z dokładnością je odtworzyć, np. w przypadku alergików będzie to reakcja na alergeny.

Dzięki hipnozie można przekazywać pacjentowi pewne sugestie i próbować dotrzeć do podświadomości, szukając przyczyn alergii. Taka terapia ma pozwolić pacjentowi uporać się z napięciami psychicznymi, które wytwarzają reakcje alergiczne.

Hipnoza nie zawsze jest skuteczna. Powodzenie tej metody zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od podatności pacjenta, umiejętności hipnotyzera, postawy pacjenta wobec alergii, a także od stosowanej techniki i typów sugestii. Hipnoza nie jest do końca zrozumiałą metodą, ma w sobie wiele z autosugestii.

Strony: 1 2

Leave a Reply

Be the First to Comment!