atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – choroba genetyczna

Obecnie lekarze uważają, że za atopowe zapalenie skóry odpowiadają geny. Układ odpornościowy pacjentów dotkniętych AZS funkcjonuje nieprawidłowo. Z przeprowadzonych badań wynika, iż u dzieci, których rodzice zmagali się z egzemą, prawdopodobieństwo wystąpienia świerzbiączki wynosi 20-40%.

Rola zanieczyszczenia środowiska

Zanieczyszczenie środowiska wywiera ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Z niektórymi czynnikami musimy się pogodzić lub zmienić miejsce zamieszkania. Nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed spalinami samochodowymi, ale możemy walczyć o założenie nowoczesnych filtrów w pobliskiej cementowni. Osoby, które zmagają się z AZS, powinny zrezygnować z palenia papierosów i unikać zadymionych pomieszczeń.

AZS – leczenie

Niestety, naukowcy nie opracowali leku zwalczającego atopowe zapalenie skóry. Na szczęście istnieją sposoby, które łagodzą uciążliwe objawy. Osoby, które zmagają się ze świerzbiączką, powinny używać odpowiednich kosmetyków. Po krótkiej kąpieli w letniej wodzie należy pokryć skórę warstwą emolientów. W związków z tym, iż skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, stosowane specyfiki nie powinny zawierać komponentów zapachowych. Żele pod prysznic warto zastąpić olejkami myjącymi. Tego typu produkty nie wysuszają skóry.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa AZS za jedno z największych wyzwań dla medycyny XXI wieku. Być może w przyszłości zostanie opracowany lek, który pozwoli uporać się z tą dokuczliwą chorobą, tymczasem musimy zadowolić się łagodzeniem objawów.