pies

Alergia może dotyczyć domowych zwierzaków. O czym powinien pamiętać alergik, odwiedzając krewnych mających psa?

Nie każdy może posiadać psa ze względów zdrowotnych. Alergia na czworonoga może skutecznie uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie.

O czym powinien pamiętać alergik? Uczulenie nie tylko na sierść

Uczulenie na psa kojarzy się zazwyczaj z jego sierścią. Jednak ona nie jest aż tak silnie alergiczna. Zdecydowanie bardziej uczulająca jest ślina, skóra, mocz oraz odchody zwierzęcia. Najsilniej uczula naskórek, który zawiera około 30 alergenów białkowych. Futro psów długowłosych także może wywoływać reakcje alergiczne. Wszystko przez osadzające się na nim pyłki i kurz.

Objawy alergii

Szkodliwe alergeny mogą przedostać się do naszych dróg oddechowych. Reakcje są podobne do alergii na pyłki roślin. Typowe objawy pojawiające się przy tego typu uczuleniu to katar, zapalenie spojówek czy problemy z układem oddechowym oraz zmiany skórne.

Kontakt z psem

pies

Polizanie przez psa może skutkować pojawieniem się pokrzywki skórnej czy rumienia. Najbardziej narażone na silne reakcje alergiczne są osoby, uczulone na pyłki roślin. Do ataku alergicznego może dojść już kilkadziesiąt sekund po spotkaniu ze zwierzakiem. Przy silnej alergii, należy ograniczyć kontakt z psem i unikać jego głaskania. Taka czynność może spowodować przeniesienie alergenów, a wtedy o uciążliwy katar czy kaszel nietrudno. Organizm alergika może różnie reagować na psa, więc najlepiej sprawdzić na ile kontakt ze zwierzakiem wpływa na nasze zdrowie. Zdarza się, że dłuższe spotkanie z pupilem może doprowadzić do przystosowania organizmu, czyli wyleczeniem z alergii.

Alergia na psa wcale nie oznacza, że musimy unikać naszych krewnych – właścicieli czworonogów szerokim łukiem. Odwiedzając ich, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach i obserwujmy swój organizm. Tylko w ten sposób przekonamy się, jak towarzystwo psów wpływa na nasze zdrowie.