Nietolerancja krowiego mleka a astma alergiczna

W niektórych przypadkach lekarze zalecają bardziej restrykcyjną dietę – z wyeliminowaniem równocześnie mięsa.

U 25 proc. pacjentów dieta wegańska spowodowała długoterminową poprawę dróg oddechowych – nie zawierała żadnych produktów zwierzęcych – z mleka, jaj i mięsa. Nie musimy się obawiać przy tej diecie problemów z niedoborem wapnia, jeśli znamy jego zamienniki. Już w 1992 r. czyli 20 lat temu wykazano, że nie jest nam niezbędne mleko, a wapń trzeba przyswajać z warzyw liściastych, brokułów, tahini czy tofu.

Co w diecie wywołuje astmę?

Poza przetworami mlecznymi mogą to być jaja, czekolada, pszenica, kukurydza, owoce cytrusowe i ryby. Miłośnikom jogurtów przestrzega się przed gotowymi produktami, na ogół sporządzonymi z odtłuszczonego mleka w proszku – a w efekcie o znacznie większej zawartości laktozy niż jogurt z mleka pełnotłustego, zdrowszego dla astmatyków.
Nawet suszona kazeina (z mleka) może powodować atak bólu, świszczący oddech i biegunkę oraz wyprysk u dorosłych.

Pamiętajmy, że mleko może spowodować szereg objawów alergicznych – od biegunki po zmęczenie, pokrzywki i wysypki, choć niestety jest jednym z najczęściej konsumowanych produktów.
Sześcioro na dziesięcioro dzieci jest uczulonych na białko mleka. Nie wszystkie są astmatycy, wiele z nich ma nawracające infekcje ucha środkowego (dolegliwości niemal 40 proc. wszystkich dzieci w wieku 6 lat), alergiczny nieżyt nosa, ale mają również problemy z zachowaniem.

Nietolerancja krowiego mleka a astma alergiczna
U niemowląt występują kolki i przewlekłe wysypki skórne, takie jak wyprysk, ale i reakcje alergiczne na dodatki do mleka – takie jak fruktozowy syrop kukurydziany. U młodzieży rozwija się przewlekłe zapalenie oskrzeli i zapalenie zatok. Ale sama astma może utrzymywać się przez całe życie.

Mleko odpowiada też za wyzwalanie osobliwych alergicznych reakcji, które wywołują ból stawów i objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, zespół jelita drażliwego i biegunkę.
Leczenie chorego antybiotykami tylko pogarsza problemy trawienne, zmieniając delikatną równowagę bakterii w jelitach.

Kozie czy sojowe?

Może warto przekonać się do mleka koziego czy sojowego, ale należy pamiętać, że soja jest częstym alergenem u niemowląt, zwłaszcza jeśli została wprowadzona do diety zbyt wcześnie.
MM

Źródła – G. Null The Complete Encyclopedia of Natural Healing; dr J. Pizzorno – Bastyr University; Jedz zgodnie z grupą krwi dr Peter J. D’Adamo; Alternative medicines Bill Gottlieb; Do not drink milk Frank Oska; 8 weeks of optimal health Andrew Weil; The Complete Book of Alternative Nutrition Selene Y Craig