wiosna

Wiosenny czas nie jest najłatwiejszym okresem dla alergików. Pojawia się uciążliwy katar i inne objawy alergii, które mogą popsuć nawet najpiękniejszy, wiosenny dzień.  Mamy jednak sposoby na alergię, dzięki którym uczuleni będą mogli odetchnąć z większą ulgą, ciesząc się jednocześnie piękną pogodą.

Ale lipa – rzeczywistość alergika

Kwitnące wokół rośliny cieszą oczy, ale dla alergika, wiosna to prawdziwa zmora. Wraz z jej nadejściem wzrastają objawy uczulenia, takie jak katar, kaszel, trudności w oddychaniu czy  łzawienie oczu. Pylenie roślin, które zaczyna się wczesną wiosną, rozpoczyna sezon alergiczny. Pyli lipa, topola oraz wierzba. Wyjście z domu na wiosenny spacer może zakończyć się zaczerwienieniem oczu i atakiem kichania. I jak tu cieszyć się z pięknej, słonecznej pogody i zielonego otoczenia? Na szczęście z alergią można walczyć, można także jej przeciwdziałać. Wystarczą odpowiednie środki, by móc w pełni cieszyć się wiosną i nie rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Żadne alergie wziewne nie przeszkodzą w aktywnym życiu, nie tylko w okresie wiosennym, ale także przez cały rok kalendarzowy.

Sposoby na alergię

Alergia  przysparza wielu dolegliwości, ale nie należy się załamywać.  To nie koniec świata. Podstawowym narzędziem, które pomoże przetrwać alergikowi wiosnę jest kalendarz pylenia.  Zawiera informacje o okresach pylenia poszczególnych roślin. W sieci znajdziemy także na bieżąco aktualizowane mapy, które pokazują rejony największego stężenia danych alergenów. Takie dane są niezwykle cenne dla alergika, ponieważ pozwalają na podjęcie decyzji co do wyjazdów. Wiosną chętniej podróżujemy, do czego zachęca nas aura, więc wtedy łatwiej zaplanujemy wycieczki za miasto.

Im większa ekspozycja na alergeny, tym bardziej dokuczliwe objawy uczulenia, dlatego alergolodzy zalecają spacery na terenach, gdzie ilość pyłków jest mniejsza. Nie spacerujmy po parku pełnym topoli, jeśli jesteśmy na nią uczuleni, bo wówczas nawet leki nie dadzą nam oczekiwanego efektu. Najlepiej spacerować po opadach deszczu, gdyż stężenie pyłków w powietrzu jest wtedy niewielkie. Alergik odczuje wówczas różnicę, będzie łatwiej oddychał.

pyłkiBardzo ważnym elementem walki z objawami alergii są leki. Alergia nie minie jak przeziębienie, dlatego należy stosować środki farmakologiczne, które złagodzą jej uporczywe dolegliwości. Wiele z nich dostępnych jest w aptekach bez recepty, jednak my zalecamy wcześniejszą konsultację z lekarzem. Może okazać się, że przy silnej alergii, niezbędne będą mocniejsze środki, tylko na receptę. W przypadku kataru, praktycznym trikiem jest użycie wazeliny. Zwykłą wazelinę aplikujemy wewnątrz nosa, co pozwoli na zatrzymanie pyłków. Taki sposób ograniczy nieco ich przedostanie się do dróg oddechowych, a nam zapewni większy komfort podczas wiosennych przechadzek.

Katarzyna Antos