Nerczyca, czyli choroba alergiczna układu moczowego

Z powodu nerczycy zazwyczaj cierpią dzieci. Ta choroba rzadko dotyka dorosłych. Pod koniec lat 60. naukowcy zauważyli korelację między między nerczycą a nietolerancją pokarmową.

Przyczyny nerczycy – rys historyczny

Dawniej podejrzewano, iż nerczycę wywołują takie czynniki jak autoagresja, leki, bakterie, guzy itp. Obecnie naukowcy są zgodni. Odpowiedzialność za rozwój choroby ponoszą zaburzenia immunologiczne, zwłaszcza mechanizm III. W jego przypadku mówimy o krążących kompleksach immunologicznych i autoagresji.

Patologiczne kompleksy immunologiczne

Naukowcy wciąż sprzeczają się nt. mechanizmów oddziaływania alergenów wziewnych i pokarmowych na organizm człowieka. Przeprowadzone badania wykazały, iż antygeny paciorkowca lub surowicy przeciwtężcowej mogą tworzyć patologiczne kompleksy immunologiczne. Te z kolei kumulują się w nerkach i tym samym prowadzą do ich destrukcji.

Nerczyca, czyli choroba alergiczna układu moczowego

Testy diagnostyczne

Na rynku farmaceutycznym pojawiły się testy, które pozwalają określić, jakie składniki pokarmowe tworzą z przeciwciałami IgG patologiczne kompleksy immunologiczne.

Alergeny wziewne i pokarmowe

Zarówno alergeny wziewne, jak i pokarmowe sprzyjają rozwojowi nerczycy. Wyniki przeprowadzonych badań pozwalają wnioskować, iż odczulanie pacjentów szczepionką zawierająca pyłki traw i roztoczy, przyczynia się do ustąpienia objawów choroby. Dotyczy to zarówno dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak i symptomów nerczycy.