objawy alergii

Objawy alergii bywają bardzo uciążliwe, zwłaszcza u dzieci. Środki dostępne w aptekach nie zawsze mogą być stosowane u najmłodszych. Wtedy możemy sięgnąć po naturalne sposoby na objawy alergii.

Uciążliwe objawy alergii

Alergia objawia się w różnoraki sposób. Gdy organizm reaguje na alergeny dochodzi do reakcji alergicznej. Wtedy pojawiają się dokuczliwe symptomy takie jak katar, kaszel, duszności czy świąd skóry. W przypadku alergii sezonowych, towarzyszą alergikom nawet przez kilka miesięcy. Zwykły spacer staje się wówczas męczącą przechadzką z kichaniem w tle. Brzmi niezbyt optymistycznie, dlatego alergikom zaleca się odczulanie lub przyjmowanie leków, łagodzących objawy uczuleń. Środki dostępne na rynku mogą wywoływać senność i spadek koncentracji, dlatego nie każdy decyduje się na ich zażywanie. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, które pomogą zminimalizować oznaki alergii.

Mleko roślinne

Zwykłe mleko nie służy alergikom, ponieważ zatrzymuje alergeny w organizmie. Doskonałą alternatywą, szczególnie dla najmłodszych jest mleko roślinne. Mleko migdałowe to prawdziwe bogactwo cennych substancji, które pomagają w walce z alergią. Mleko z migdałów zawiera minerały oraz witaminy. Napój z powodzeniem możemy przygotować samodzielnie, gdyż produkty dostępne w sklepach są dość drogie. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do mleka krowiego, migdałowe nie zawiera kazeiny, czyli uczulającego białka.

Jagody

Z niecierpliwością czekamy na sezon, kiedy świeże, polskie jagody będą dostępne na rynku. Wszystko nie tylko ze względów smakowych, ale także zdrowotnych. Jagody to źródło bioflawonoidów. Leśne owoce produkują kwercetynę, która w pewnym stopniu uodparnia komórki organizmu na działanie alergenów. Jagody można podawać dzieciom po ukończeniu 8. miesiąca życia, tym bardziej jeśli mają skłonność do alergii.

Orzechy nerkowca

Orzechy to popularny alergen, ale głównie ziemne czy laskowe. Nerkowe są bardzo smaczne i zdrowe. Dostarczają magnezu, który jest cennym pierwiastkiem. Dzięki odpowiedniemu poziomu magnezu, zmniejsza się poziom histaminy, odpowiedzialnej za mechanizm reakcji alergicznej.

Kefir

orzechy nerkowcaProbiotyki wzmacniają nasz układ odpornościowy. Znajdziemy je w kapuście kiszonej, choć ta nie jest polecana alergikom. Zamiast warzywa, podajmy dzieciom kefir. Produkt wspomoże pracę jelit, dzięki dobroczynnym szczepom bakterii. Już po 6 miesiącach od urodzenia dziecka, można stopniowo podawać mu małe dawki kefiru. Warto wiedzieć, że kefir, podobnie jak inne produkty mleczne zawiera kazeinę, więc zrezygnujmy z niego przy alergii na białko mleka krowiego.

Katarzyna Antos