Menu bez glutenu - co to właściwie jest?

Coraz większa ilość osób dotkniętych celiakią w Polsce stwarza zapotrzebowanie na tworzenie bezglutenowego menu nie tylko w kuchni domowej. Inicjatywa “Menu bez glutenu” powstała z jednej strony, żeby umożliwić chorym na Celiakię bezpieczne zjedzenie posiłku w restauracji, a z drugiej strony zachęcić restauratorów do dokładniejszego przyglądania się składnikom swoich dań i zaoferowania oferty dla każdego, kto stosuje dietę bezglutenową.

Problem alergii pokarmowych i nietolerancji glutenu dotyczy coraz częściej nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Zdarza się, że nietolerancję na niektóre pokarmy odkrywa się dosyć późno i jest się zmuszonym do całkowitego zmienienia nawyków żywieniowych.

Bez względu na to, czy nie spożywa się zbóż ze względu na nietolerancję, czy własne przyzwyczajenia żywieniowe, ciężko jest znaleźć menu okrojone o tak powszechny składnik jak mąka.

Kogo dotyczy program?

Program obejmuje restauracje i kawiarnie, które wyrażą chęć na dołączenie do “Menu bez Glutenu”. Następnie obsługa takich miejsc zostaje odpowiednio przeszkolona w praktycznym zastosowaniu zasad diety bezglutenowej i zobowiązuje się do jej przestrzegania.

Menu bez glutenu - co to właściwie jest?

W zamian lokal otrzymuje prawo umieszczenia na swojej witrynie loga akcji oraz może używać odpowiednich oznaczeń w menu. Informacje o wszystkich restauracjach i kawiarniach, które przystępują do programu zostają umieszczone na stronie internetowej “Menu bez glutenu”, która pełni rolę bazy danych bezpiecznych dla bezglutenowców miejsc.

W Krakowie istnieje jedynie 7 takich miejsc, a jednym z nich jest Ekobistro Papuamu, którego właścicielka, Renata Rusnak uznaje decyzję wystąpienia o certyfikat za naturalną.

– Tak naprawdę to nie była trudna decyzja, nasze menu jest w sposób w 90% bezglutenowe, a ja mam tego świadomość, bo prowadząc bistro, które koncentruje się na zdrowych posiłkach, siłą rzeczy trochę się na tym znam – mówi. – Albo raczej – wiedząc coś o chorobach związanych z żywieniem, prowadzę bistro, które pomaga utrzymać zdrowie. Wystąpiłam o taki certyfikat jak tylko się dowiedziałam o programie menu bez glutenu, ogłoszonym przez stowarzyszenie osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Wydawało się to dość naturalne – dodaje.

O akcji

Akcję rozpoczęło Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej w maju 2011 roku. Od tego czasu certyfikat Menu bez glutenu otrzymało jedynie 30 restauracji i kawiarni.

Dołączenie do tej bazy lokali wiąże się z obowiązkiem zapewnienia swoim klientom zdrowego i bezpiecznego dla nich menu zawierającego posiłki pozbawione glutenu.

DR