leki alergia skórna

Najsilniejszymi reakcjami są te na skórze. Przybierają różne formy – od delikatnej wysypki po pokrzywkę (z pęcherzykami) czy złuszczenie naskórka, które w najbardziej zaawansowanym stadium może być nawet niebezpieczne dla życia.

Przy silnych reakcjach skórnych organizm zostaje wystawiony na działanie czynników zewnętrznych, a chory – pozbawiony naskórka traci ogromną ilość płynów, elektrolitów, jak po oparzeniu.

Reakcja alergiczna wyzwala reakcje chemiczne w naszym organizmie i doprowadza do śmierci naskórka, którego mamy kilka metrów kw. na powierzchni całego ciała.

leki alergia skórnaTworzą się pęcherze z płynem, wysięki, do których dostają się bakterie i wirusy. Chory po takiej utracie płynów musi być podłączenie do kroplówki i hospitalizowany, by skutecznie mógł być zabezpieczony przed infekcją; należy stworzyć sztuczną skórę, by organizm mógł się regenerować.

Rozpowszechniająca się dolegliwość

10 proc. ludzi przyjmujących jakiekolwiek leki ma reakcje alergiczne po ich zażyciu. Przybierają one różną formę – od kaszlu przez swędzenie skóry i wysypkę.

Właściwie nie wiadomo czemu po latach pewne substancje ze składu leków okazują się nagle szkodliwe dla naszego organizmu i w jakiej niepożądanej formie mogą o sobie dać znać.
(AC)

Źródło – Dzień Dobry TVN