kutia

Kutia to jedna z dwunastu wigilijnych potraw. Zanim przystąpimy do jej przygotowania, dowiedźmy się które składniki tego słodkiego dania uczulają i jakie reakcje wywołują.

Kutia na Wigilię

Ta tradycyjna potrawa jest popularna nie tylko w Polce, ale również na Białorusi, Ukrainie, Litwie czy w Rosji. Kutia jest przygotowywana przez Kresowian. Pojawia się na wielu świątecznych stołach. Nazwa potrawy pochodzi od słowa oznaczającego pestkę czy też ziarno. Tradycyjnie przyrządzano ją z pszenicy oraz maku, miodu i różnych bakalii takich jak rodzynki czy orzechy. Jadano ją głównie w Święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny. W zastępstwie pszenicy stosowano kaszę a nawet ryż. Obecnie do kutii dodawane są także świeże owoce takie jak mandarynki czy te kandyzowane, dawniej trudno dostępne. Jej składniki, choć pyszne i zdrowe, mogą uczulić. Dlatego zanim skosztujemy tej wigilijnej potrawy, sprawdźmy co ma w swoim składzie.

Pszenica

Ziarna pszenicy to podstawowy składnik polskiej kutii. Dawniej ich obróbka zajmowała wiele czas. Dziś bez problemu dostaniemy w sklepie pszenicę, gotową do użycia. Pszenica jak zapewne wiemy jest największym źródłem glutenu – białka roślinnego, które wykazuje właściwości alergizujące. Osoby uczulone na gluten czy chore na celiakię muszą zrezygnować z kutii lub zastąpić pszenice innym składnikiem, np. ryżem. Alergia pokarmowa może objawić się bólem brzucha czy nudnościami.

Miód

Miód jest pyszny i słodki, ale może zawierać części owadów błonkoskrzydłych oraz pyłki roślin. Tutaj narażone są osoby z uczuleniem wziewnym na wszelkiego rodzaju pyłki roślin. Alergia na miód może powodować objawy nie tylko ze strony układu pokarmowego ale także skóry. Wysypka, pokrzywka i świąd to możliwe reakcje po spożyciu miodu. W przypadku uczulonych lepiej zrezygnować z takiego słodzika do kutii.

Orzechy włoskie

Orzechy to kolejny składnik prawdziwej kutii. Choć te włoskie uczulają znacznie mniej niż ziemne, pojawienie się reakcji alergicznych nie jest wykluczone. Uczulenie na orzechy zazwyczaj obawia się wysypką, uczuciem swędzenia skóry oraz obrzękiem wargi lub języka. Przy bardzo silnych alergiach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który bywa bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Migdały

Zdrowe migdały bywają czasem groźne, szczególnie dla osób uczulonych. Zjedzenie migdałów może zakończyć się obrzękiem gardła lub wysypką skórną. Zanim dodamy je do kutii, upewnijmy się, czy wigilijni goście nie są na nie uczuleni.

Rodzynki

ziarna pszenicy

Suszone winogrona są bardzo smaczne i wartościowe, ponieważ zawierają dużo cennych składników. Te dostępne w sklepach poddawane są procesom, które je konserwują, przez co mogą zawierać dwutlenek siarki, zagrażającym alergikom.

Pyszne składniki, dodawane do świątecznej kutii mogą uczulać, powodując niechciane reakcje alergiczne. Przed przygotowaniem i podaniem potrawy sprawdźmy, czy nasi bliscy i goście nie są na któryś z nich uczuleni. Dzięki temu unikniemy kłopotów zdrowotnych i zbędnego stresu.

Katarzyna Antos