kolor oczu

Ludzkie ciało jest pełne tajemnic. Niekiedy daje nam oznaki choroby, które często bagatelizujemy. Nasze oczy są nie tylko zwierciadłem duszy ale cennym wskaźnikiem, który świadczy o pewnych skłonnościach chorobowych. Jaki kolor oczu może naprowadzić nas na dane schorzenie?

Irydologia

Tęczówka oka może mieć różną barwę. Wiele z tego, jaki kolor oczu będzie posiadało dziecko, ma związek z genami. Już w starożytności z wielką uwaga przyglądano się oczom, aby dostrzec w nich związek pomiędzy różnymi dolegliwościami. Nauka ta została rozpropagowana na całym świecie. Irydologia zajmuje się badaniem chorób na podstawie obserwacji tęczówki oka. To gałąź medycyny alternatywnej. Irydolodzy używają specjalnych lamp. Badania porównują z mapami, na których są zaznaczone punkty, odpowiadające za poszczególne części ciała. Dzięki wynikom badań można więc określić, jakie choroby mogą zaatakować daną osobę. Wiele naukowców określa tę naukę za bezużyteczną i całkowicie rozbieżną z tradycyjną medycyną. Jednak wciąż obserwuje się zainteresowanie takową wiedzą i jej zastosowaniem.

Kolor oczu a choroby

Według irydologi, tendencje do zachorowań na dane schorzenia można określić po kolorze oczu. Brawa tęczówki wskazuje skłonności problemów zdrowotnych. Brązowa tęczówka wskazuje na kłopoty z przemianą metaboliczną, wątrobą oraz układem krwionośnym. Oznacza to, że posiadacze brązowych oczu mogą zachorować na serce czy miażdżycę. Zagrożeniem jest również kamica nerkowa, co jest związane z odkładaniem złogów, szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Niebieska tęczówka, to zaś problemy z układem pokarmowym, czyli wrzody żołądka lub dwunastnicy. Zakwaszony organizm może objawić się dolegliwościami tarczycy, chorobą nerek a nawet reumatyzmem. Szare i zielone oczy także powiedzą nam o skłonnościach do problemów z układem pokarmowym, szczególnie z trzustką lub wątrobą.

Nie tylko kolor oczu

oczy

Nie tylko kolor oczu jest ważny przy określaniu danych schorzeń. To tylko wiedza, która może nam pomóc w diagnostyce, ale nie zawsze okazuje się skuteczna. Choroby oczu oraz innych narządów często zaczynają się od bardzo małych zmian w postaci plamek czy przebarwień. Sytuacja zaczynać się może dość niewinnie, stopniowo wywołując problemy z widzeniem, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście obserwacja i profilaktyka. Należy przyglądać się swoim oczom. Regularne odwiedzanie okulisty także jest wskazane, nawet jeśli uważamy, że widzimy znakomicie. Szybko wykryte zmiany chorobowe są uleczalne, dlatego pacjenci powinni mieć świadomość tego, jak ważne są badania profilaktyczne. Bez zdrowych oczu ciężko jest żyć, dlatego nie bagatelizujmy, nawet najmniejszych problemów z widzeniem i całym naszym organizmem.

Katarzyna Antos