Kolka niemowlęca to częsta przypadłość, pojawiająca się u dzieci. Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego co jest jej przyczyna. W dobie alergii pojawił się także termin kolka alergiczna. Co warto o niej wiedzieć?

Uciążliwa kolka

Kolka to napad ból, ,który powstaje na skutek skurczu mięśni. Układ pokarmowy u niemowląt nie jest dostatecznie rozwinięty. Wąskie jelita mogą nie nadążać z trawieniem przyjmowanego przez dziecka pokarmu. Tego typu dolegliwości mogą pojawiać się także przy ostrych zatruciach pokarmowych czy zakażeniach. Kolki zwykle obserwujemy u dzieci od 4. do 6. tygodnia życia. Ataki pojawiają się po karmieniu, co jest związane z płaczem dziecka oraz przykurczem nóżek. Dziecko może wymiotować i ma wzdęty brzuch. Maluch cierpi, a rodzice wykorzystują wszelkie sposoby na jego uspokojenie. Najlepiej poszukać źródła problemu, co może mieć związek z alergią pokarmową.

Alergia pokarmowa

Uczulenie na pokarmy zwykle objawia się u dzieci wypryskiem skórnym, biegunką czy wymiotami. Znacznie rzadziej obserwuje się kolki, co nie wyklucza takiej możliwości. Kolka alergiczna jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego oraz działania alergenów pokarmowych. Problem stoi więc nie tylko po stronie organizmu dziecka, ale także rodziców, którzy karmią swoją pociechę. Podawany pokarm może być dla niemowlaka szkodliwy. W takiej sytuacji zaliczymy kolkę do reakcji alergicznych. Nawet niewielka ilość alergenu może spowodować niepokojące dolegliwości ze strony układu pokarmowego maluszka. Prawdopodobieństwo alergii pokarmowej wzrasta, jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest alergikiem. Wtedy warto zgłosić się do alergologa, który dokładnie zbada dziecko. Pomoc lekarza może okazać się nieunikniona, jeśli objawy powtarzają się za każdym razem po karmieniu dziecka. Uczuleniom pokarmowym niemowląt towarzyszy także szorstka skóra na policzkach, dlatego rodzice powinni uważnie obserwować swoją pociechę i zmiany zachodzące w jej zachowaniu oraz wyglądzie.

Sposoby na kolkę alergiczną

kolka

Przy stwierdzonej alergii pokarmowej, najlepszym rozwiązaniem jest często dieta eliminacyjna oraz zmiana odżywiania matki dziecka. Naturalny pokarm może zawierać alergeny, na co ma wpływ dieta karmiącej. W takiej sytuacji lekarz może zlecić rodzicielce odpowiednią dietę, wykluczającą alergizujące produkty. Innym rozwiązaniem jest mleko zastępcze. Kołysanie w wózku czy noszenie w specjalnej chuście pomaga uspokoić płaczące dziecko. To trudna sytuacja dla rodziców, ale dzięki skutecznym sposobom można pomóc maluchom złagodzić uciążliwy ból. Innym rozwiązaniem jest masaż antykolkowy brzuszka dziecka lub przygotowanie ciepłych okładów. Pediatra może przepisać także środki farmakologiczne. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej dawki, zaleconej przez lekarza, ponieważ zbyt duża ilość leku może niekorzystnie wpłynąć na organizm dziecka.

Wątpliwości dotyczące kolki alergicznej rozwieje wizyta u alergologa. Młode organizmy różnie reagują na przyjmowane pokarmy, dlatego dbajmy o zdrowie maluchów i z uwagą przyjmujmy zalecenia lekarzy specjalistów.

Katarzyna Antos