produkty-mleczne

Odżywianie dziecka wymaga stopniowego wprowadzania danych rodzajów pokarmów. Kiedy wprowadzić do diety dziecka produkty mleczne?

Dieta dziecka

Organizm dziecka cały czas się rozwija. W pierwszych miesiącach życia dziecka jest bardzo wrażliwy, przez co dieta dziecka musi być odpowiednio skomponowana. Nie bez powodu dzieciom podaje się mleko czy różne kaszki. Pierwsze potrawy muszą być lekkostrawne, tak aby nie zaszkodziły dziecku. Dopiero z wzrostem malucha, można wprowadzić do diety nowe produkty, przyprawy i dania. Istnieją również takie, których nie powinno się podawać do określonego wieku.

Kiedy wprowadzić do diety dziecka produkty mleczne?

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki, dlatego maluchy powinny być nim karmione jak najdłużej. Zdarzają się jednak sytuacje, że matka nie ma odpowiedniej ilości pokarmu, bądź nie może karmić piersią, co wymusza stosowanie mleka zastępczego, w postaci specjalnych mieszanek. Jeśli chodzi o mleko krowie, czyli naturalne mleko, można zacząć je podawać dopiero po 1 roku życia dziecka. Powód jest bardzo istotny, ponieważ zbyt wczesne podanie może przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu 1. Inne produkty mleczne, takie jak kefiry, sery twarogowe czy jogurty możemy wprowadzać po 10 miesiącu życia dziecka. Zdecydowanie lepiej zastąpić gotowe, owocowe jogurty tymi naturalnymi. Wystarczy dodać do nich świeże owoce, aby uzyskać pyszny i zdrowy produkt, bez chemicznych wzmacniaczy, konserwantów i wszelkich ulepszaczy. Wybierając produkty mleczne starajmy się dokładnie sprawdzać ich etykiety, unikając zbędnych dodatków.

Alergizujący nabiałmleko

Mleko krowie oraz produkty mleczne to jedne z najpopularniejszych alergenów u dzieci. Wprowadzając je do diety musimy pamiętać o tym, ze mogą wywołać reakcje alergiczne. Objawy alergii dotyczą zwykle skóry malucha i układu pokarmowego. Po zjedzeniu nabiału może wystąpić wysypka skórna, bóle brzucha i kolki. Należy obserwować reakcje dziecka po zjedzeniu tego typu produktów. W razie pojawienia się niepokojących objawów warto odstawić uczulające produkty i zgłosić się do lekarza. Alergia na mleko krowie zwykle mija po 3 roku życia dziecka, ale u niektórych osób może utrzymywać się znacznie dłużej.

Katarzyna Antos