Kiedy słońce nam służy i co musisz wiedzieć o filtrach

Lepiej uzyskać naturalną witaminę D z ekspozycji na światło słoneczne niż z suplementów diety, która nawet może rozwijać alergię. U dzieci redukuje astmę, ale u dorosłych np. w regionach, gdzie dieta codzienna obfituje w tłuste ryby morskie, częściej występuje alergia i astma niż w innych regionach (co udowodniono m.in. na wyspie Tristan da Cunha, gdzie mieszkańcy mają dietę bogatą w mięso rybie – z okonia morskiego).

Witaminy D jest bardzo pomocna w leczeniu astmy i chorób autoimmunologicznych, a jej niedobór pogarsza choroby autoimmunologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, toczeń, zapalenie stawów, cukrzyca typu I i zapalenia jelit. Ponadto choroby zapalne jelit częściej występują na obszarach miejskich, w regionach północnych, w krajach rozwiniętych.

Kiedy słońce nam służy i co musisz wiedzieć o filtrachNadmiar witaminy D w diecie może zwiększyć częstość występowania chorób alergicznych, jednak zbyt mała ilość może znacznie pogorszyć alergię, z astmą na czele.

Nie przyjmiemy hiper-dawek witaminy D spędzając czas w słońcu, ale poprzez doustną suplementację, co okazuje się nadmiarem szkodliwym dla zdrowia. Dlatego najlepiej uzyskać witaminę D przez spacer w słońcu.

W roku 1950 w Stanach zbadano, że dzieci spędzają trzy godziny dziennie na zewnątrz, co zaczęło się zmieniać od lat 60., dziś wygrywa komputer, Internet i telewizja. Tym bardziej warto pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu, bo szczególnie dzieci korzystają z lepszej wentylacji płuc i przyjmują witaminę D w zdrowej formie.