Kiedy słońce nam służy i co musisz wiedzieć o filtrach

Mamy dwa rodzaje filtrów ochronnych – mineralne i chemiczne. W połączeniu zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Filtr mineralny zawiera nieprzejrzysty mikroskopijny proszek (dwutlenek tytanu, talk, mikę, tlenek cynku, tlenek żelaza, kaolin itp.), który odbija światło jak lustro i zapewnia fizyczną ochronę skóry przez odbijanie promieni UV.

W aptekach jest szeroki wybór hipoalergicznych filtrów o różnej mocy – zapewniają bardzo wysoką, fotostabilną ochronę przed UVA/UVB np. dzięki nowemu systemowi filtrów łączącego mexoryle z ekstraktem z Senna Alata (strączyńca oskrzydlonego), naturalnie ochroniających komórki skóry – i to w wersji minimalistycznej czyli bezzapachowe, bez parabenów, z minimalną ilością filtrów chemicznych, nie zatykające porów, o niewyczuwalnej konsystencji.

Na południu mniej alergików

Kiedy słońce nam służy i co musisz wiedzieć o filtrachNa południu Europy jest więcej słońca przez cały rok i u ludzi tam mieszkających występuje mniejsza częstość chorób alergicznych ze względu na wyższy poziom witaminy D.

W 2006 roku australijscy naukowcy odkryli, że ekspozycja na światło słoneczne na 15-30 minut przed ekspozycją na alergeny znacznie redukuje rozwój objawów astmy, co powinno zachęcić rodziców do wpływania na dzieci, by zamiast siedzieć przed komputerem chciały korzystać ze spacerów czy ruchu na świeżym powietrzu.