karmienie piersią

Karmienie piersią jest najlepszą formą żywienia dzieci, przynajmniej w pierwszych miesiącach ich życia. Ale oprócz naturalnego pokarmu, kobiety mogą wybrać także mleko zastępcze. Co jest lepsze dla dziecka?

Karmienie piersią

Każdy lekarz zleci matce karmienie dziecka piersią, chyba że pojawią się okoliczności, wykluczające taki sposób odżywiania malucha. Organizm kobiety, przez cały okres ciąży przygotowuje się do chwili, jaką jest poród oraz do karmienia dziecka. Piersi rosną i zaczynają produkować pokarm,niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju przyszłego obywatela świata. Mleko matki jest naturalnym pokarmem, w pełni dostosowanym do indywidualnych potrzeb dziecka, na danym etapie jego rozwoju. Przyszłe matki, szczególnie te debiutujące, obawiają się karmienia piersią, ze względu na odczuwalny ból czy zmianę kształtu piersi. Dziecko z czasem przyzwyczaja się do takiej formy karmienia, które przestaje być dla matki bolesne. Lekarze zalecają karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia dziecka.

Karmienie piersią kontra mleko zastępcze

Wokół tego tematu toczy się wiele dyskusji. W końcu matki pragną dla swych pociech tego, co najlepsze. W pojedynku zdecydowanie wygrywa karmienie piersią, ponieważ naturalne mleko matki jest najzdrowszym pokarmem dla dziecka. Żadna mieszanka mleka modyfikowanego nie zastąpi w pełni składników odżywczych, które dostarcza mleko matki. To niezwykle ważne w początkowych tygodniach życia malucha, ponieważ mleko zapewnia mu ochronę przed bakteriami. Działa niczym szczepionka, jednocześnie wzmacniają organizm dziecka i wspierając jego zdrowy rozwój, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Organizm kobiety produkuje taki pokarm, który dostosowuje się do potrzeb maluszka. Wraz z jego wzrostem zmienia się skład mleka, jego konsystencja i kolor. U zdrowej kobiety, która urodziła siłami natury, nie ma żadnych przeciwwskazań, by nie mogła karmić w sposób naturalny. Sytuacja wygląda nieco inaczej przy kobiecie rodzącej przez cesarskie cięcie, komplikacjach ciąży, chorobie matki lub dziecka. Wówczas karmienie piersią jest wykluczone. Matka może mieć niewystarczającą ilość pokarmu, by zaspokoić swoje dziecko. Rozwiązaniem jest mleko zastępcze, czyli specjalnie przygotowane mieszanki mleka modyfikowanego, które skład ma przypominać składniki pokarmu naturalnego. Mleko zastępcze jest bezpieczne dla dzieci, ponieważ dostarcza im cennych substancji odżywczych. Nie dorównuje jednak do mleka naturalnego, produkowanego przez kobiecy organizm. Stosowanie mleka zastępczego to także forma żywienia dzieci z alergią czy innymi schorzeniami. Niektóre kobiety świadomie decydują się na taki sposób odżywiania swoich dzieci, co jest tematem na odrębną dyskusję.

mleko zastępczeKarmienie piersią jest lepsze dla dziecka, niż mleko zastępcze. Kobiety planujące ciążę powinny mieć to na uwadze. Naturalny pokarm to zdrowe jedzenie dla malucha, które zapewnia mu ochronę oraz prawidłowy rozwój. Taka forma karmienia będzie najlepszym rozwiązaniem dla kobiet, u których nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Katarzyna Antos