pościel

Wybór materaca dla każdej osoby cierpiącej z powodu alergii to nie lada wyzwanie. Podczas snu, w łóżku spędzamy średnio 7-8 godzin dziennie, czyli ok.1/3 naszego życia. Alergicy powinni zachować szczególną ostrożność w kwestii związanej z organizacją przestrzeni w której śpią. Dotyczy to zarówno zakupu odpowiedniej pościeli (o której niedawno wspominaliśmy), jak i doboru  właściwego materaca.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że nasze łóżka często są siedliskami ogromnej ilości  bakterii, wirusów i roztoczy. Wszystkie te zanieczyszczenia negatywnie wpływające na nasz układ immunologiczny znajdują się zarówno w pościeli, jak i w materacach. Tematykę związaną z pościelą omówiliśmy w jednym z poprzednich artykułów, musimy zdawać sobie jednak sprawę, że nie tylko kołdry i poduszki gromadzą bakterie i roztocza, ale również nasze materace.  Każdy alergik przed zakupem materaca powinien sprawdzić jakie rodzaje są dostępne na rynku, i które mogą okazać się dla niego najbardziej odpowiednie. W dzisiejszy artykule przedstawimy różne rodzaje materacy, spośród których każdy będzie mógł wybrać dla siebie ten właściwy.

Materace sprężynowe

Rdzeniem materaców tego rodzaju jest sprężyna pokryta z obu stron lateksowymi lub piankowymi płytkami. Jest to rodzaj materaców nie polecanych alergikom ze względu na dużą ilość wolnej przestrzeni w środku, pomiędzy sprężynami. Wolna przestrzeń w środkowej części  materaca może doprowadzić do szybszego powstawania grzybów i pleśni w wewnątrz.  Materace tego rodzaju nie należą również do najwygodniejszych, na rynku możemy znaleźć inne, wygodniejsze i bardziej przyjazne alergikom modele.

Materace z dodatkiem surowca naturalnego

Materace z zawartością surowców naturalnych np. trawy morskiej, włókna kokosowego, końskiego włosia z całą pewnością nie są odpowiednie dla alergików. Naturalne surowce pochodzenia zwierzęcego stanowią idealne środowisko dla do rozwoju pleśni, roztoczy i grzybów. Surowców naturalnych nie powinno się również używać do produkcji pościeli i pokrowców dla alergików. Pokrowce zbierają kurz, mają małą odporność na zabrudzenia, ciężko je doprać i nie mają właściwości antystatycznych. Jedynym naturalnym materiałem polecanym przez producentów jest bawełna, z której wykonuje się np. ochraniacze na materace.

Materace piankowe

Najczęściej wykonane są z wysoko elastycznej  pianki, która jest środowiskiem mało przyjaznym dla rozwoju roztoczy. Dzieje się tak, ponieważ pianka stanowi niekorzystne środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, a ponadto bardzo dobrze przepuszcza wilgoć  i powietrze. Jej dodatkowym, poza antyalergicznym atutem jest to, że idealnie dopasowuje się do krzywizn naszego ciała i w odpowiedni sposób podtrzymuje nasz kręgosłup.

Materace lateksowe

Pomimo tego, że lateks może niektórych uczulać specjaliści uważają,  że materace lateksowe są najlepszym typem materaca dla osób zmagających się z alergią. Dzieje się tak ponieważ uczulać może tylko lateks naturalny, a znaczna większość materacy wykonana jest z lateksu syntetycznego. Ponadto materiał ten może powodować alergię tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą, co nam nie grozi, ponieważ każdy materac powlekamy pokrowcem, który chroni nas przed negatywnym działaniem lateksu na naszą skórę. Ten rodzaj materacy specjaliści uznają za najlepsze rozwiązanie dla alergików, ponieważ  nie gromadzą kurzu, naszego potu, i naskórka  a ponadto nie pochłaniają dużo wilgoci.

Odpowiednia konserwacja

Nasze zadanie związane z dbaniem środowisko naszego snu nie kończy się w momencie zakupy idealnego materaca. Pamiętajmy, że odpowiednia jego pielęgnacja jest równie ważna. W Głównej mierze chodzi o częste pranie pokrowca i czyszczenie materaca przy pomocy pary wodnej, taki zabieg powinien zniszczyć wszystkie groźne drobnoustroje.  Oczywiście nie wolno zapominać o dokładnym wysuszeniu materaca po takim zabiegu , dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi pleśni  w materacu.  Większość producentów podkreśla, że odpowiednio dobrany i pielęgnowany materac powinien posłużyć alergikowi przez wiele lat. Dlatego właśnie do jego zakupu powinniśmy podejść rozważnie , dokładnie sprawdzić jego właściwości oraz rodzaj materiału z którego jest wykonany. W sytuacji, gdy do zakupu podejdzie się z rozwagą, to inwestycja  z całą pewościąnam się zwróci w  postaci spokojnego i zdrowego snu. Chociaż nie istnieje uniwersalny materiał, bezpieczny dla wszystkich alergików, można znaleźć tworzywa, które uczulają znacznie mniej, a przy okazji posiadają cenne właściwości zdrowotne.