nietolerancja-pokarmowa

Uczulenie na pokarmy czy ich nietolerancja to coraz bardziej powszechny problem, który można zdiagnozować. Jak wygląda test nietolerancji pokarmowej?

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa jest reakcją naszego organizmu na składniki zawarte w produktach pokarmowych. Charakteryzuje się większą liczbą przeciwciał IgE, które produkowane są w naszej krwi. Objawy alergii mogą pojawić się nawet po kilku dniach od spożycia danych produktów. Zależne są od naszego układu immunologicznego. Nietolerancja może objawić się problemami skórnymi, zespołem jelita drażliwego, migrenami czy kłopotami z układem oddechowym. Przy tego typu schorzeniu stosuje się dietę eliminacyjną, która polega na rezygnacji z jedzenia uczulających produktów. Zazwyczaj trwa ona przez okres kilku miesięcy. Po tym czasie, można ponownie zacząć wprowadzać do diety składniki, które wywołały nietolerancję, obserwując cały czas reakcje naszego organizmu i całego ciała. W niektórych przypadkach, nietolerancja utrzymuje się przez całe życie, co wymaga stosowania specjalnej diety i dużej ostrożności.

Test nietolerancji pokarmowej

Test nietolerancji pokarmowej pozwala zbadać na jakie składniki produktów nasz organizm reaguje negatywnie. Wykonuje się go na specjalnej płytce, gdzie umieszczone są białka danych alergenów. Mikropłytkowy test wykonywany jest z pobranej krwi. Dzięki niemu bada się reakcje zachodzące po jej kontakcie z podejrzanymi substancjami uczulającymi. Test wykonuje się szybko i bezpiecznie, ponieważ nie dochodzi do bezpośredniego oddziaływania na nasze zdrowie, jak w przypadku testów skórnych. Nietolerancja pokarmowa może być zdiagnozowana nawet po kilku latach, ponieważ objawy bardzo często są mylone z zupełnie innymi schorzeniami. Przed wykonanie testu nie trzeba być na czczo. Zaleca się spożywanie pokarmów, które mogą wywoływać nietolerancję, przez okres około 2 tygodni przed przystąpieniem do badania. Tego typu testy można wykonać w gabinetach dietetycznych i alergologicznych.

Szkodliwe odczynniki

pokarmy

Nietolerancja może dotyczyć wszelkich produktów pokarmowych. Wyróżnia się jednak te, które występują najczęściej. Wśród nich dużą grupę stanowią zboża zawierające gluten takie jak pszenica, żyto, pszenżyto i jęczmień.  Warzywa i owoce również bywają nietolerowane przez ludzkie organizmy. Zaliczamy do nich paprykę, brokuły, kapustę, ogórki, seler, jabłka, grejpfruty, melony, cytrusy, truskawki, oliwki i pomidory. Szkodliwe dla naszego zdrowia objawy pojawiają się także po spożyciu owoców morza, ryb, różnego rodzaju mięs, orzechów czy roślin strączkowych. Także mleka krowiego, przypraw oraz grzybów.

Nietolerancja pokarmowa występuje u 45% społeczeństwa. Test nietolerancji pokarmowej umożliwi szybkie zdiagnozowanie naszego problemu, co umożliwi ułożenie właściwej diety i ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.