porodówkę

Poród to niezwykle ważny moment w życiu kobiety. Każda przyszła mama, pragnie rodzić w komfortowych warunkach. Wybór szpitala to nie lada wyzwanie. Jak wybrać porodówkę?

Gdy zbliża się poród…

Kobieta w Polsce ma możliwość wyboru placówki, gdzie odbędzie się poród. Do wyboru są zarówno państwowe szpitale jak i prywatne klinki. W przypadku tych drugich, przyszła mama musi liczyć się z niemałymi kosztami. Poród rodzinny, czy w wodzie – wszystko jest możliwe, o ile chcemy przeznaczyć na ten cel nasze fundusze. Już przed planowanym terminem porodu powinno się zdecydować, gdzie będziemy rodzić. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, ponieważ akcja porodowa, z wielu przyczyn może zostać przyspieszona. Gdy pojawią się skurcze porodowe i odejdą wody, nie będziemy mieli czasu na zastanawianie się, do którego szpitala jechać, wybierzemy tę palcówkę, która zwyczajnie jest najbliżej zlokalizowana.

Jak wybrać porodówkę?

Mieszkają w dużym mieście, mamy zwykle kilka opcji, które warto wcześniej sprawdzić. Zasięgniecie opinii na temat szpitali, przejrzenie for internetowych czy sama rozmowa z położną, pomoże w podjęciu tej ważnej decyzji. Kobiety z mniejszych miejscowości czy wiosek, zwykle maja do dyspozycji tylko jeden szpital, chyba, że są w stanie zapewnić sobie transport, do bardziej oddalonej od miejsca zamieszkania palcówki.

Idealna porodówka to marzenie każdej kobiety w ciąży ale trudno o miejsce jak ze snu. Nawet prywatna klinika, choć zapewnia najwyższe standardy, może okazać się zbyt kosztowna, jak na naszą kieszeń. W wielkim mieście, szpital cieszący się dobrą opinią może nas nie przyjąć, z powodu braku miejsc. Dlatego różne czynniki wpływają na to, gdzie urodzimy dziecko. Wybierając porodówkę należy wziąć pod uwagę to, co najbardziej liczyć się będzie dla nas podczas porodu. Czy to będzie osobna sala poporodowa, czy możliwość porodu rodzinnego lub w basenie. Wtedy łatwiej będzie nam wybrać placówkę, spełniając nasze normy i oczekiwania.

Niezwykle istotna może okazać się lokalizacja. Szpital nie powinien być oddalony nie więcej niż ok. 30 km od naszego miejsca zamieszkania. Co prawda, akcja porodowa trwa zwykle kilka a nawet kilkanaście godzin, ale mogą przytrafić się różne sytuacje losowe, w drodze do szpitala. Wypadek na trasie czy stanie w korku tylko wzmocni stres i może przyśpieszyć poród. Jeśli więc nie mamy zamiaru rodzić na autostradzie, dobrze przemyślmy lokalizację.

w ciążyW przypadku porodu przez cesarskie cięcie, najważniejsza będzie obecność chirurga i dostęp do wolnej sali operacyjnej, wówczas taki aspekt skonsultujmy z lekarzem prowadzącym ciążę. Sam przebieg ciąży może zweryfikować miejsce urodzenia dziecka. Wcześniaki czy dzieci z wszelkimi wadami będą wymagały specjalistycznej pomocy neonatologicznej, którą zapewnią im tylko niektóre z placówek medycznych w naszym kraju.

Oglądając wcześniej sale porodowe, nie zrażajmy się ogólnym ich wyglądem. Brak remontu wcale nie oznacza, że warunki będą w takim miejscu mniej komfortowe. Najważniejszy jest bowiem wykwalifikowany personel, który zajmie się nami i dzieckiem w pełni profesjonalnie. Życzliwość, zainteresowanie i pomoc to cechy, których warto szukać wśród pielęgniarek i położnych. Wtedy kobieta będzie spokojna o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Katarzyna Antos