zespół Stevensa Johnsona

Choroba Stevensa -Johnsona jest związana se skórą i układem immunologicznym. Jak rozpoznać zespół Stevensa-Johnsona?

Tajemnicze schorzenie

Zapewne wiele osób nigdy nie słyszało o takim schorzeniu jak zespół Stevensa-Johnsona. Choroba ta, może pojawić się nagle. To nagła reakcja alergiczna organizmu, która może wystąpić po zażyciu niektórych leków. Zmiany chorobowe pojawiają się na błonach śluzowych i naskórku. Bywają ostre i groźne dla zdrowia człowieka.

Jak rozpoznać zespół Stevensa-Johnsona?

Aby rozpoznać zespół Stevensa-Johnsona należy poznać specyfikę choroby i jej charakterystyczne objawy. Reakcje alergiczne mogą pojawić się nawet kilka tygodni po zażyciu leku, co może utrudnić właściwą diagnozę. Szereg objawów, towarzyszących tej reakcji uczuleniowej może być groźny dla naszego organizmu. Do sygnałów zaliczamy gorączkę, ból mięśni i stawów, zapalenie spojówek i rogówki, krwotoczne zapalenie warg czy uszkodzenia paznokci. Ważnymi oznakami są te, które dotyczą bezpośrednio skóry i błon śluzowych. Przy zespole Stevensa-Johnsona pojawiają się wykwity na skórze oraz bolesne pęcherze w okolicy jamy ustnej czy krocza, które pękają i tworzą nadżerki. Ogniska chorobowe mogą mieć charakter martwiczy.

Groźne powikłania zespołu Stevensa-Johnsona

choroba Stevensa Johnsona

Choroba jest niebezpieczna, ponieważ jej rozwój może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Mowa o zapaleniu płuc, zakażeniu skóry, problemami z oddawaniem moczu czy uszkodzeniu wątroby oraz nerek. Groźne mogą okazać się także dolegliwości takie jak pasocznica, dysfagia i odynofagia. Zmiany w jamie ustnej często uniemożliwiają spożywanie pokarmów. Przełykaniu towarzyszy ból, który dodatkowo utrudnia jedzenie. Brak składników odżywczych niesie ze sobą ryzyko różnych schorzeń, dlatego nie należy ignorować objawów zespołu Stevensa-Johnsona. Zmiany powstałe na skutek choroby bywają w niektórych przypadkach nieodwracalne. Ta dermatologiczno-immmunologiczna choroba może skutkować powikłaniami ze strony układu oddechowego, pokarmowego a także problemów z narządem wzroku czy trwałych uszkodzeń skórnych. Po zdiagnozowaniu dolegliwości należy znaleźć przyczynę, którą zazwyczaj są dane leki i natychmiast je odstawić. W leczeniu stosuje się różnego rodzaju środki farmakologiczne, od glikokortykosteroidów po antybiotyki i leki przeciwbólowe. Martwicze zmiany skórne mogą wymagać specjalistycznego leczenia, podobnego jak w przypadku oparzeń.

Katarzyna Antos