alergia

Alergików jest wśród nas coraz więcej, szczególnie dzieci. Jednak nie zawsze wiemy, że mamy do czynienia właśnie z alergią. W jaki sposób ją rozpoznać?

Nie tak łatwo rozpoznać uczulenie u naszego dziecka. Objawy często przypominają te, pojawiające się przy przeziębieniu, więc trudno o właściwą diagnozę.

Przyczyny alergii

Alergia wiąże się z różnymi czynnikami ale także z podatnością genetyczną. Jeśli rodzice dziecka zmagają się np. z atopowym zapaleniem skóry czy katarem siennym, prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia u pociechy jest większe. Objawy alergii mogą być jednorazowe, nie wymagające długiego leczenia. Taką reakcję może wywołać nowy kosmetyk czy proszek do prania. W takim przypadku wystarczy po prostu zmiana produktu na inny. Na wystąpienie alergii ma wpływ również środowisko. Tereny, gdzie stężenie pyłków jest wysokie stwarzają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Wszystko zależy od naszego organizmu.

Mylące objawy

Gdy naszemu dziecku dokucza katar czy kaszel, pierwszą myślą jest podejrzenie zwykłego przeziębienia. Problem powstaje, gdy objawy utrzymują się zbyt długo, a leki nie działają. Częste wysypki i podrażnienia skórne także mogą być objawem alergii, szczególnie pokarmowej. Gdy pojawiają się po spożyciu konkretnych produktów może to być znak ostrzegawczy. Sierść czy pierze domowych zwierzaków bardzo często wywołuje alergie. Przebywając wśród nich może nam doskwierać męczący katar czy problemy z układem oddechowym.

Jak rozpoznać, że dziecko zmaga się z alergią? Testy alergiczne

alergia

Aby właściwie rozpoznać alergię należy udać się do alergologa, który wykona testy alergiczne. Pozwolą one sprawdzić czy rzeczywiście mamy styczność z alergią, która wymaga odpowiedniego leczenia. U mały dzieci wykonuje się testy z krwi, a u tych powyżej 4 roku życia testy skórne. Przy problemach z oddychaniem, dusznościami i kaszlu warto wykonać spirometrię. Badanie to pozwoli określić czy dziecko nie ma przypadkiem astmy, która może być skutkiem alergii. Lekarz pomoże w rozwianiu naszych wszelkich wątpliwości. Dostosuje właściwą terapię oraz ewentualne odczulanie dziecka.

Nigdy nie należy lekceważyć pojawiających się objawów. Wczesna diagnoza ułatwi zmaganie się z alergią. A nasze dziecko będzie mogło swobodniej funkcjonować, spędzając radośnie dzieciństwo. Obserwacja naszego malucha ułatwi nam dostrzeżenie w porę niepokojących sygnałów związanych z alergią.