skora-noworodka

Skóra dziecka to organ, który rozwija się przez kilka lat. Dopiero po trzecim roku życia można mówić o jej pełnym ukształtowaniu. Wcześniej jest narażona na wiele uszkodzeń, staje się bezbronna w konfrontacji z drażniącymi czynnikami oraz składnikami pochodzącymi z kosmetyków, a nawet z powietrza. To właśnie reakcje skórne są bowiem najczęstszą formą manifestacji alergii u najmłodszych dzieci.

Wysypki, pokrzywki, AZS – zdarzają się u maluszków dość często, dzisiaj mówi się nawet o pandemii – trudno znaleźć dziecko, które nie miałoby żadnych problemów skórnych. Niektóre dzieci z nich wyrastają, inne muszą się mierzyć ze skłonną do podrażnień skórą przez całe życie. Jak zatem dbać o skórę noworodka w prawidłowy sposób? Co robić, by poprzez profilaktykę uniknąć późniejszych problemów?

Jak może wyglądać naskórek noworodka?

Gładką, równą i idealną skórę maluszka znamy z programów telewizyjnych i reklam. Niestety rzeczywistość często w niczym nie przypomina tych obrazów. Maluszek tuż po porodzie może mieć zmiany na skórze – siną skórę, rumień, trądzik, meszek i wiele innych zmian, które z czasem znikają lub wymagają leczenia.

Trzeba pamiętać, że u donoszonego dziecka naskórek jest trochę cieńszy i delikatniejszy niż u osoby dorosłej. Aż do ukończenia przez dziecko 2-3 lat, skóra ma mniejsze możliwości, by się bronić i odpierać skutecznie ataki z zewnątrz.

Naskórek noworodka jest jaśniejszy, produkuje mniej barwnika niż skóra osoby dorosłej. Z tego powodu jest bardziej narażona na wpływ słońca. Poza tym w skórze noworodka jest mniej gruczołów potowych – dlatego dziecko gorzej znosi zmiany temperatur – jest bardziej narażone na przegrzanie i ochłodzenie organizmu.

Kilka słów o kąpieli

Istnieją różne poglądy na to, jak często powinniśmy kąpać dziecko. Jedni przekonują, że niemowlę powinno być zanurzane w wodzie w wanience lub wiaderku codziennie, inni są zdania, że taka praktyka przynosi więcej szkód niż pożytku – http://www.sosrodzice.pl/jak-czesto-kapac-niemowle/

Jeśli zdecydujemy się kąpać maluszka tylko kilka razy w tygodniu, wskazane jest obmycie jego skóry, praktykując ten zwyczaj zamiast kąpieli. Zwłaszcza okolica pieluszki jest narażona na podrażnienia i odparzenia i powinna być myta w staranny sposób.

Poza tym bardzo ważne jest, żeby do kąpieli stosować odpowiednie kosmetyki. Powinny być dobrane w staranny sposób, uwzględniając wiek dziecka i ewentualne problemy skórne (np. AZS).

Do kąpieli niemowlaka nie są potrzebne żadne myjki i gąbeczki, ponieważ ich stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji skórnych – zwłaszcza w sytuacji, gdy nie wyparza się ich systematycznie i nie pierze w dokładny sposób.

Maluszek w okresie noworodkowym nie ma zazwyczaj zbyt bujnej czupryny, dlatego w tych pierwszych dniach życia szampon nie jest wskazany. Wystarczy obmyć główkę dziecka wodą z wanny. Gdy jednak dziecko rodzi się z dość okazałą fryzurką, można zdecydować się na zakup odpowiedniego preparatu – na rynku znajdziemy szeroki wybór kosmetyków od pierwszego dnia życia.

Pielęgnacja skóry noworodka i odpowiednie ubranie

noworodek

W temacie pielęgnacji skóry noworodka warto również wspomnieć o dobieraniu odpowiednich ubranek – wykonanych z naturalnych, dobrej jakości materiałów. Wszystkie ciuszki maluszka należy wyprać i wyprasować przed pierwszym założeniem.

Sporym błędem jest korzystanie z syntetycznych, nieoddychających ubrań – nie tylko u dziecka, ale również u dorosłego opiekującego się maluszkiem. Szczególnie wrażliwe dzieci mogą podrażnić skórę, gdy są noszone przez osobę dorosłą. Często młodzi rodzice przegrzewają dziecko, co niestety prowadzi do wystąpienia reakcji skórnych.

Pielęgnacja skóry noworodka powinna bazować na minimalizmie. Zazwyczaj maluszek nie potrzebuje zbyt wielu kosmetyków, wystarczy kilka sprawdzonych produktów. Gdy na skórze pojawią się zmiany, warto skonsultować się z lekarzem i nie działać na własną rękę – by przypadkiem nie pogorszyć sytuacji.

http://www.sosrodzice.pl/