alergia na leki

Leki mają leczyć, ale ich stosowanie, niesie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, do których należą reakcje alergiczne. Jak może objawiać się alergia na leki?

Alergia na leki

Alergia na leki jest możliwa, ponieważ związki chemiczne czy naturalne, wykorzystywane do produkcji środków farmakologicznych, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Rezultatem będą niepożądane objawy, które mogą wystąpić po zażyciu leków. Ilość uczuleń wzrasta, wraz z powszechnym dostępem do leków. Środki medyczne są dostępne nie tylko w aptekach, ale również w sklepach spożywczych, supermarketach czy na stacjach benzynowych. W praktyce, do powikłań polekowych dochodzi dość często. Reakcje alergiczne obserwuje się głównie po antybiotykach czy lekach przeciwzapalnych.

Jak może objawiać się alergia na leki?

Objawy alergii na leki, mogą pojawić się pod podaniu doustnym, dożylnym czy domięśniowym. Znacznie poważniejsze reakcje występują po zastrzykach. Na niepożądane działanie leków, narażone są osoby uczulone. Objawy alergii mogą być groźne dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego należy obserwować reakcje organizmu, po spożyciu leków. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości, zaliczamy zmiany skórne. Znane środki przeciwzapalne bardzo często wywołują objawy skórne, takie jak pokrzywka, wysypka, wyprysk czy rumień wielopostaciowy. Tego typu objawy, możemy zaobserwować u osób uczulonych na aspirynę. Dolegliwości mogą wystąpić nawet kilka godzin czy dni po zażyciu leków.

Inne objawy, które obserwujemy w przypadku alergii na leki mogą dotyczyć układu oddechowego człowieka. Jedną z oznak uczulenia jest napad astmy oskrzelowej. Wywołuje go kwas acetylosalicylowy lub inne leki, stosowane w stanach zapalnych. Dokuczliwym objawem bywa także zapalenie spojówek, ich obrzęk i przekrwienie. Do uczuleń dochodzi przy stosowaniu leków na jaskrę czy innych specyfików okulistycznych. Poważne zmiany dotyczą krwi. Niektóre leki mogą obniżać liczbę płytek krwi. Pojawić może się także gorączka polekowa, do której dochodzi 7 dni od podania leku. Gorączce często towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych, wysypka skórna czy bóle stawów. Leki mogą reagować także na działanie promieni słonecznych, dlatego po zażyciu niektórych farmaceutyków, nie powinno się przebywać na słońcu.

alergiaPo zaobserwowaniu niepokojących objawów, należy natychmiast odstawić dane leki i skonsultować się z lekarze. Leczenie alergii na leki, jest uzależnione od pojawiających się dolegliwości. Pacjentowi zwykle podaje się leki przeciwhistaminowe. Przy poważniejszych objawach, mogą to być środki sterydowe lub adrenalina, w wypadku wstrząsu anafilaktycznego. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, należy powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach oraz wszelkich alergiach. Pacjent powinien także uważnie przeczytać ulotkę, dołączoną do opakowania, w której znajdują się informacje, dotyczące możliwych reakcji alergicznych.

Katarzyna Antos