urlop macierzyński

Poród to jedno z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Urodzenie dziecka to dopiero początek przygody i wyzwania, jakim jest wychowanie. Kobieta ma prawo do urlopu, dzięki któremu może towarzyszyć dziecku, w jego pierwszych miesiącach życia. Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński – przywilej matek

Pierwsze miesiące życia dziecka są bardzo ważne, dlatego rodzice pragną być cały czas przy swoim dziecku, spoglądać jak rośnie i się rozwija. Umożliwia to urlop macierzyński, który przysługuje kobietom, zatrudnionym na pełnym etacie, opłacającym ubezpieczenie zdrowotne oraz tym, które mają swoją działalność gospodarczą. Urlop macierzyński to możliwość opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, któremu towarzyszy dodatkowe wsparcie finansowe. Rodzicom przysługuje bowiem zasiłek rodzicielski, bez względu na to czy są bezrobotni, zatrudnieni czy są studentami. Zasiłek tego typu przysługuje przez okres 12 pierwszych miesięcy życia dziecka, co określają przepisy świadczeń rodzinnych na 2016 rok.

Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński jest obowiązkowy. Każda mama ma do wykorzystania 14 tygodni urlopu. Co ciekawe, już przed urodzeniem dziecka, kobieta ma prawo do 6 tygodni urlopu. Po okresie 14 tygodni, można wykorzystać jeszcze dodatkowe 6 tygodni wolnego. Kobieta ma prawo powrotu do pracy, już po upływie 14 tygodni, jednak wtedy, resztę urlopu musi przejąć ojciec dziecka. Aby zastosować to w praktyce, należy złożyć konkretne wnioski o tego typu urlop. Taki dodatkowy urlop macierzyński, w formie 6 tygodni, od 2016 roku, jest wliczany w urlop rodzicielski. Ten z kolei wynosi aż 32 tygodni przy ciąży pojedynczej a 34 przy ciąży mnogiej. W tym przypadku także możemy wykorzystać podział na obojga rodziców. Wtedy kobieta wraca do pracy już po 16 tygodniach czasu opieki nad dzieckiem.

Czy potrzebny jest wniosek o urlop macierzyński?

Wniosek o urlop macierzyński jest potrzebny tylko wtedy, gdy zamierzamy skorzystać z wolnego przed porodem. Inaczej, nasz urlop rozpoczyna się od chwili urodzenia dziecka, o czy należy poinformować pracodawcę. O kolejny urlop wnioskujemy do 21 dni od jego rozpoczęcia. Kobieta może od razu zadeklarować chęć wykorzystania wszystkich płatnych urlopów, związanych z wychowaniem dziecka.

A co z urlopem tacierzyńskim?

opieka nad dzieckiemOjciec dziecka ma prawo do 2 tygodni wolnego. Płatny urlop ojcowski należy wykorzystać, zanim dziecko ukończy 1. rok życia. Można podzielić go na dwie części. W trakcie wolnego, ojciec dziecka otrzymuje świadczenie, wynoszące 100 % średniej pensji, z ostatniego roku pracy zawodowej. Nie ma znaczenia, czy rodzice dziecka są w związku formalnym, czy też nie. Bez względu na to, ojcu przysługuje tacierzyńskie.

Katarzyna Antos