MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Idiopatyczna alergia na słońce


Idiopatyczna alergia na słońce

Gdy zbliżają się wakacje lub zaczynają pierwsze ciepłe dni w roku trafia do nas duża liczba informacji o niebezpieczeństwach, jakie niosą ze sobą promienie słoneczne.

Najczęściej spotykamy się z uwagami dotyczącymi możliwości poparzenia lub udaru, ale to nie jedyne zagrożenia, przed którymi sami powinniśmy się chronić. Równie dokuczliwe bywają alergie na słońce, mogące pokrzyżować nam urlopowe plany.

Fotodermatozy, czyli choroby skóry spowodowane ekspozycją ciała na światło słoneczne mogą być cechą wrodzoną lub nabytą (np. wywołaną przez stosowanie leków albo kosmetyków).

Ads code goes here

Gdy nie jest to cecha wrodzona mówi się o reakcji fototoksycznej naszego organizmu. W innym przypadku, gdy organizm choruje po zetknięciu się skóry ze światłem słonecznym, jest to reakcja fotoalergiczna. Po prostu nasz system immunologiczny nie działa prawidłowo. Niezależnie jednak od tego, co powoduje reakcję alergiczną naszego organizmu, skutek jest ten sam – wypryski, krostki, plamy, pokrzywki, i inne zmiany skórne.

Świerzbiączka i opryszczka

SwierzbiączkaNajdokładniejszy podział dzieli fotodermatozy na: idiopatyczne (samoistne), egzogenne, endogenne, uwarunkowane genetycznie oraz schorzenia, które mogą ulec zaostrzeniu pod wpływem promieni słonecznych.

Do najczęściej spotykanych samoistnych wrażliwości na słońce zalicza się świerzbiączkę letnią i opryszczki ospówkowate, które objawiają się już w dzieciństwie w odsłoniętych miejscach.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij