Hotele przyjazne alergikom

Hotel dla alergika

W połowie 2012 roku przyznano pierwsze certyfikaty ECARF (Europejskiej Fundacji Badań nad Alergią) dla hoteli, które przystosowują swoje pokoje dla potrzeb alergików. Certyfikat jest przyznawany na dwa lata i oznacza, że w danym miejscu istnieje specjalna strefa wolna od wszelkiego rodzaju alergenów – pyłków, roztoczy, alergenów pokarmowych i chemicznych zawartych m.in. w kosmetykach.

Pokoje hotelowe

Hotel przyjazny dla osób z alergią powinien posiadać specjalnie wyznaczone pokoje tylko dla alergików, w których m.in. nie wolno wprowadzać zwierząt ani palić papierosów. W pokojach znajdują się łóżka z materacami antyalergicznymi, ze zdejmowanymi nakładkami, które łatwo się czyści i oczywiście antyalergiczna pościel. Wszystko powinno być prane w specjalnych proszkach, które nie wywołują podrażnień. Nie ma tam żadnych roślin ani innych źródeł pyłków i roztoczy. Wykładzina ma krótkie włosie i jest czyszczona odkurzaczem ze specjalnym filtrem. Dodatkowo w pokoju muszą znajdować się bezzapachowe, delikatne i niedrażniące środki do higieny.

Hotele przyjazne alergikom

Restauracyjne menu

Hotelowa restauracja powinna oferować gościom potrawy przygotowane specjalnie dla alergików. W menu nie powinno zabraknąć m.in. produktów sojowych, panierki bez jajek, bulionu bez dodatku selera, pieczywa bezglutenowego oraz deserów bez zawartości orzechów, mleka i jaj. Alergik powinien mieć możliwość zamówienia potraw, które są zgodne z jego dietą.

Hotel bez certyfikatu

Nie każdy hotel posiada certyfikat ECARF, ale jego brak jeszcze nie dyskwalifikuje go z listy potencjalnie przyjaznych alergikom. Warto zadzwonić do takiego miejsca przed rezerwacją i zapytać o wszystkie szczegóły. Trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na to, czy hotel posiada specjalną pościel antyalergiczną oraz dostosowane do potrzeb menu. Menagerowie hoteli mogą specjalnie na życzenie gościa z alergią zaplanować cały jego pobyt i zadbać o wszystkie potrzeby gościa-alergika. Należy dodać, że takie usługi nie powinny być specjalnie dopisywane do hotelowego rachunku.

W Polsce jest coraz więcej osób z różnego rodzaju alergiami– wziewnymi, skórnymi i pokarmowymi. Działania na rzecz poprawy życia alergików w społeczeństwie stają się więc koniecznością. Wyjazd, służbowy czy wypoczynkowy, nie może być dla osób chorych kłopotem fizycznym ani psychicznym.