Haloterapia

Czym jest naturalny aerozol solny?

Głównym składnikiem tego aerozolu w jaskiniach jest chlorek sodu. Koncentracja aerozolu w speleolecznicach waha się między 1-20 mg/m3 (gł. 2-5 mg/m3) i to on ma główne działanie lecznicze. Zawiera znaczną ilość cząsteczek respiracyjnych (1-5 µm), działających leczniczo w drogach oddechowych. Aerozol solny oczyszcza też powietrze podziemnych lecznic, wytwarzając pozbawione bakterii sterylne środowisko.

Leczenie za pomocą przebywania między ścianami pokrytymi solą nie przynosi żadnych efektów; próbowano pokrywać ściany blokami solnymi (halitowymi, sylwinowymi), ale okazało się, że mogą być one jedynie dekoracją, bez właściwości terapeutycznych. Podobnie przepuszczanie powietrza przez rozdrobnione minerały solne, kanały wentylacyjne, przedmuchiwanie ścian solnych nie jest w stanie wytworzyć leczniczego aerozolu solnego.

Do utworzenia mikroklimatu stosuje się za to generatory chlorku sodu, gdzie solne ściany działają kojąco na układ nerwowy, absorbują szumy, zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury, poziomu nawilżenia i czystości powietrza. Aerozol solny leczy i utrzymuje czystą, bezbakteryjną, pozbawioną alergenów atmosferę, lecz tam, gdzie nie ma niezbędnego poziomu suchego aerozolu chlorku sodu, pacjenci są narażeni na zarażenie, związane z nagromadzeniem dwutlenku węgla – produktów wydychanego powietrza.

HaloterapiaTaka halokomora składa się z dwóch pomieszczeń – w głównym leczniczym pomieszczeniu w fotelach siedzi słuchając muzyki 4-6 pacjentów przez ok. 40-60 min. (dzieci – 30 min.), zaś w drugim obsługa rejestruje wskaźniki pacjentów i obsługuje halogenerator, dostarczający kuracjuszom strumień osuszonego i oczyszczonego powietrza, nasyconego aerozolem solnym, mającym w ponad 80% cząsteczki respiracyjne. Czujniki zapewniają temperaturę 20-24°C i wilgotność 40-60%.