rozwój

Dziecko ma wiele potrzeb, które w trosce o prawidłowy rozwój, powinny być zaspokajane. Dużą rolę w życiu malucha odgrywa potrzeba przynależności i miłości oraz potrzeba bezpieczeństwa, co ma ścisły związek z przytulaniem. Dlaczego przytulanie jest tak ważne dla rozwoju dziecka?

Prawidłowy rozwój dziecka

Ciąża i poród to wyjątkowy czas, ale największym wyzwaniem dla rodziców jest wychowanie dziecka i opieka nad nim. To opiekunowie kształtują charakter malucha i muszą zapewnić mu wszystko, co jest niezbędne do jego wzrostu. Prawidłowy rozwój dziecka warunkują różne czynniki, takie jak zdrowa dieta czy dach nad głową. Ale równie ważne są czynniki psychiczne, ponieważ rozwój zdrowy rozwój fizyczny, zawsze idzie w parze z psychiką. Szczęśliwe dziecko, to kochane dziecko, dlatego potrzebuje tyle czułości i troski, szczególnie w pierwszych latach życia. Pierwsze trzy lata życia dziecka odgrywają ważną rolę w rozwoju jego sfery emocjonalnej, na którą składa się kilka ważnych aspektów. Ich pominięcie, może skutkować problemami w późniejszych latach.

Dlaczego przytulanie jest tak ważne dla rozwoju dziecka?

Dotyk ma szczególną moc, potrafi zranić, ale jest także lekarstwem na stres, formą uspokojenia i ukojenia. Bliski kontakt dziecka z opiekunem to wspaniałe źródło, które zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu maluch jest spokojny. Na podstawie dotyku, takiego jak przytulanie, buduje się więź dziecka z matką. Maluch potrzebuje czułości i miłości, zupełnie tak jak jedzenia. Jest to naturalne zjawisko ludzkiej psychiki. W ten sposób tworzy się przywiązanie i zacieśnia się relacja dwojga osób. Podczas przytulania wydzielają się endorfiny, więc taka forma dotyku przyspiesza rozwój i niweluje skutki stresu dzieci. Kontakt matki z dzieckiem, korzystnie wpływa na dalsze życie emocjonalne i społeczne. Dzieci, które są przytulane w dzieciństwie,łatwiej okazują swoje emocje i radzą sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Są otwarte na potrzeby innych i wykazują większą empatię. Rzadziej chorują i cierpią na zaburzenia psychofizyczne, niż te dzieci, u których bliski kontakt był dość mocno ograniczony.

Przytulanie jak leczenie

Przytulanie ma także aspekt leczniczy. Dzieci narodzone jako wcześniaki lub przez cesarskie cięcie, powinny być jak najwięcej przytulane, ponieważ bliski kontakt z rodzicem sprawia, że szybciej przybierają na wadze i rosną. Kontakt dotykowy jest ważny także w leczeniu zaburzeń autystycznych, ponieważ wspomaga potrzeby bezpieczeństwa. Przytulenie dziecka pozwala zmienić stan emocjonalny. Zauważmy, że dzieci brane na ręce szybko przestają płakać. Ich układ nerwowy uspokaja się i zaczynają czuć się lepiej. Wpływa na to gospodarka hormonalna i sam gest przytulenia.

przytulaniePrzytulanie to najlepsze, co możemy podarować dziecku, w trosce o jego prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Przytulane dzieci są bardziej szczęśliwe i pogodne w dorosłym życiu. Lepiej radzą sobie w społeczeństwie. Mały gest nic nie kosztuje, a może tak wiele zmienić, dlatego nie obawiajmy się, że częste przytulanie rozpuści nasze pociechy. Wręcz przeciwnie, zapewni im więcej korzyści, niż możemy sobie wyobrazić.

Katarzyna Antos