Dlaczego łosoś może uczulać?

Wszelkie niepożądane reakcje występują bardzo szybko (nawet po kilku minutach) i niestety bardzo często stanowią zagrożenie dla życia człowieka. Zazwyczaj objawy dotyczą trzech układów (oddechowego, pokarmowego i skóry).

Dodatkowe alergie

Osoby, które są uczulone na ryby, często są także uczulone na skorupiaki (krewetki czy kraby), mięczaki (ostrygi czy małże), a także na mięsa bądź inne wyroby mięsne, do których była dodawana mączka rybna bądź inne półprodukty z ryb.

Dlaczego łosoś uczula?

Ryby posiadają dwa rodzaje alergenów. Pierwszy z nich jest wspólny dla wszystkich gatunków, a drugi jest swoisty gatunkowo. Połowa osób z alergią na ryby reaguje na wszystkie gatunki, a druga połowa tylko na jeden gatunek.

Łosoś zawiera w sobie alergeny o dużej alergenowości i właśnie z tego powodu jest jednym z najczęściej występujących alergenów. Problem alergii na łososia dotyka około 5% dzieci oraz 2% ludzi dorosłych. Niestety, z tej alergii się nie wyrasta, dlatego też jest to problem na całe życie.

Alergeny ryb są termostabilne, co oznacza, iż reakcję alergiczną może wywołać ryba zarówno surowa, jak i gotowana.

W ostatnich latach wzrasta znaczenie produktów otrzymywanych z kości rybich oraz z rybiej skóry. Produkty te również mogą być aktywne alergicznie. Rybia żelatyna używana jest np. w szczepionkach, co oznacza, że osoba, która jest uczulona na rybę, może się z nią zetknąć nie jedząc jej ani nie dotykając.

W dzisiejszych czasach osób uczulonych przybywa, jak również zwiększa się liczba alergenów. Łosoś, choć smaczny, dla niektórych osób jest niebezpieczny. Aby ustalić, czy dana osoba jest uczulona na łososia, musi koniecznie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Ja zachęcam do tego, aby w razie niepokojących objawów występujących po zjedzeniu ryby, od razu udać się do swojego lekarza.

Sabina Sosnowska