Diagnozujemy astmę

Występuje w obu odmianach astmy – atopowej i nieatopowej i zakażeniach pasożytniczych – eozynofilię można wykryć tanim i prostym badaniem, sprawdzając poziom ogólnego IgE we krwi (podwyższony jest typowy dla osób z atopią i zakażonych pasożytami).

Można też zbadać swoiste IgE i wykryć przeciwciała na konkretne alergeny, jak przy testach skórnych, które są jednak 10-krotnie tańsze i na ogół nie mniej dokładne. Są wskazane dla małych dzieci, także osób z chora skórą i tych, u których nie można odstawić leków antyhistaminowych.

Czy to alergia wziewna?

Ważne jest zdiagnozowanie czy mamy do czynienia z alergią wziewną – na pyłki traw, drzew, bylin, sierści, roztoczy, pierza i pleśni, które łatwo zidentyfikować w testach. Testy na alergię pozwalają wykryć przeciwciała i niekoniecznie zgadzają się z objawami klinicznymi – wyniki testów są dodatnie, a alergik nie odczuwa objawów. Nie można zatem jedynie w oparciu o te testy skórne rozpoczynać odczulania.

Diagnozujemy astmę

Konieczna spirometria i badanie PEF

Każdy astmatyk musi robić badania sprawdzające sprawność oskrzeli i płuc właśnie badaniem spirometrycznym, którego niestety nie wykonuje 50% astmatyków w Polsce. Z braku urządzenia do spirometrii, dostępnego w przychodniach i szpitalach lekarz może przeprowadzić badanie tzw. PEF-metrem (miernikiem szczytowego przepływu oddechowego), który przy silnej astmie powinno się kupić i nosić przy sobie.

Pomiary PEF pozwalają wcześnie wychwycić wzrost oporu w oskrzelach, choć samo badanie nie jest tak dokładne jak spirometria. Jednak zanim wystąpią duszności można zdiagnozować niepokojący stan. Takie urządzenie kosztuje ok. 60 zł.
Prawidłowe wartości PEF uwzględniają zestawienia tabelaryczne względem płci, wieku i wzrostu (np. kobieta o wzroście 160 cm w wieku 35 lat powinna mieć PEF 408 l/min, mężczyzna o tych parametrach w tym samym wieku – 538; przy 170 cm i w wieku 45 lat PEF dla kobiet wynosi 406 l/min, dla mężczyzn 546 l/min.)

Badania te nie zawsze są wystarczające do prawidłowego zdiagnozowania i wymagają dodatkowych konsultacji np. laryngologicznych w zakresie sprawności dróg oddechowych, ale też np. dermatologicznych.