nietolerancja-glutenu

Wokół glutenu toczy się wiele dyskusji, szczególnie jeśli chodzi o alergię. Czym różni się celiakia od alergii na gluten?

Nietolerancja glutenu

Coraz więcej osób przechodzi na dietę bezglutenową. Ma to związek z nietolerancją glutenu. Gluten znajdziemy w wielu produktach takich jak pieczywo, ciasta czy makarony, czyli wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się mąkę. Można by więc sądzić, że unikanie glutenu jest wręcz niemożliwe. Nic mylnego, bo osoby z nietolerancją świetnie sobie radzą, zastępując znane nam produkty, tymi bez glutenu, bezpiecznymi dla wrażliwych organizmów. Reakcje nietolerancji glutenu mogą wystąpić zaraz po spożyciu danego produktu albo nawet po kilku dniach. Dlatego tak trudno rozpoznać przyczynę przypadłości, która często jest mylona z problemami układu pokarmowego takimi jak zwykła niestrawność. W sklepach dostępnych jest dużo produktów dla osób z nietolerancją glutenu a w książkach czy na blogach kulinarnych pojawią się przepisy, które umożliwiają zdrowe odżywianie, bez szkodliwego alergenu.

Czym się różni celiakia od alergii na gluten?

gluten

Wiele osób myli celiakię z alergią na gluten. Obydwie przypadłości mają związek z nietolerancją glutenu. Choć ich objawy są podobne, możemy wyróżnić elementy, które pozwalają na odróżnienie schorzeń. Celiakia nie jest niestety łatwa do zdiagnozowania. Nieraz mijają miesiące zanim pacjent i lekarz zorientują się, że mają z nią styczność. Celiakia może przebiegać bezobjawowo. Najczęściej sygnalizują ją anemia, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy spadek masy ciała. W diagnozie pomaga badanie krwi, pod kątem genów celiakii i biopsja. Leczenie polega na stosowaniu diety bezglutenowej. Alergia na gluten czyli inaczej nadwrażliwość na gluten, to uczulenie, którego objawy mogą być takie same jak w przypadku celiakii. Z tą różnicą, że przy alergii, nie zostaje uszkodzona wyściółka jelita grubego. Terapia wygląda tak samo jak w sytuacji rozpoznania celiakii, alergik stosuje dietę eliminacyjną, wykluczającą gluten z codziennego jadłospisu.

Wykonanie odpowiednich badań umożliwia odróżnienie celiakii od alergii na gluten. Wprowadzenie diety eliminacyjnej, w obu przypadkach sprawi, że organizm zacznie lepiej pracować. Uciążliwe objawy przestaną spędzać sen z powiek, pozwalając na komfortowe i szczęśliwe życie, nawet bez glutenu.