objawy-alergii-na-miod

Miód jest bardzo zdrowym i naturalnym produktem ale nie dla osób uczulonych na złoty nektar. Czym objawia się alergia na miód?

Miód czyli słodki nektar

Miód jako naturalny produkt jest wytwarzany przez pszczoły. To dzięki nim możemy zajadać się słodyczą. Powstaje z nektaru kwiatowego. Wyróżnia się kilka rodzajów miody takich jak akacjowy, spadziowy czy choćby gryczany. Wszystko zależy od tego z jakich roślin został wytworzony. Od rodzaju miodu zależy jego barwa i gęstość. Miód może mieć kolor prawie biały, złoty czy lekko brązowy.

Czym objawia się alergia na miód?

Choć miód jest niezwykle zdrowy, bowiem zawiera wiele cennych składników i właściwości, nie każdy organizm przyjmuje jego składniki. Miód bywa także źródłem alergii. Powodem są substancje roślinne. Słodki nektar wytwarzany jest z pyłków roślin i to właśnie one najczęściej są źródłem alergii. W grupie osób, które są najbardziej narażone na pojawienie się objawów alergii na miód, są uczuleni na pyłki roślin takich jak drzewa, kwiaty czy trawy. Objawy są typowe jak w przypadku innych alergii pokarmowych. Zwykle obserwuje się wymioty, biegunki czy nudności. Możliwe jest również pojawienie się sygnałów skórnych takich jak świąd, wysypka czy pokrzywka oraz problemów z układem oddechowym. Alergia na miód może wywołać obrzęk gardła, duszności, kaszel, a nawet astmę oskrzelową. Na astmę narażeni są pszczelarze, którzy mają częsty kontakt z pszczołami i miodem. Oznaki mogą pojawić się zaraz po zjedzeniu miodu lub kilka godzin później.

Uczulający miód

miod

Najczęściej uczula miód spadziowy. Znaczniej mniej zaś wielokwiatowy czy akacjowy. Oprócz pyłków roślin takich jak mniszek, bylica, słonecznik, brzoza, uczulają także białka pszczele oraz jad pszczół. Miód niesie ze sobą także ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowych. W miodzie mogą wystąpić także zarodniki grzybów pleśniowych, które również mają właściwościowi alergizujące. Należy pamiętać, że miód można podawać dopiero po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecka, ponieważ we wcześniejszym okresie istnieje ryzyko rozwoju botulizmu dziecięcego.

Uwielbiamy miód, przede wszystkim za jego naturalna słodycz i nieocenioną pomoc przy przeziębieniach. Niestety, nie wszyscy możemy go bezpiecznie spożywać. W przypadku uczulenia na pyłki kwiatów i innych roślin, musimy pamiętać, że może wystąpić również alergia na miód i towarzyszące jej objawy.

Katarzyna Antos